Ściany silikatowe a ochrona cieplna budynków

10.07.2018

18 czerwca Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe Murowanie” zorganizowało seminarium dla członków Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa poświęcone wykorzystaniu silikatów w budownictwie energooszczędnym.

Wykład „Oszczędność energii i ochrona cieplna – Regulacje prawne, obliczenia i rozwiązania konstrukcyjne na przykładzie ścian z silikatów” poprowadził dr hab. inż. Dariusz Bajno, specjalista w zakresie energooszczędności budynków.

Podczas prezentacji padło wiele pytań związanych zarówno z tematyką wykładu, jak i innych kwestii związanych z budownictwem. Wiele problemów przysparza ustawowa dobrowolność w stosowaniu norm, przygotowanie dobrego projektu budowlanego, jak też rzadkość stosowania projektów wykonawczych.

W dziedzinie energooszczędności są duże postępy, ale pojawiają się bariery wykonywania bardzo szerokich murów ze względu na grubość izolacji cieplnej. Jak zmniejszyć grubość muru z zachowaniem jego funkcji konstrukcyjnej – zastosowanie wytrzymałych wyrobów silikatowych daje takie możliwości.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania wydanej przez Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” publikacji pt. „Oszczędność energii i ochrona cieplna. Regulacje prawne, obliczenia i rozwiązania konstrukcyjne na przykładzie ścian z silikatów”, dotyczącej najważniejszych tematów związanych z energooszczędnością w budownictwie. Publikacja powstała z myślą o projektantach, architektach i wykonawcach. Autorem jest dr hab. inż. Dariusz Bajno.

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in