Konkurs Sztuka w kropki – Termo Organika rozstrzygnięty

07.06.2010

Ogólnopolski konkurs artystyczny adresowany do twórców wszystkich dziedzin sztuki rozstrzygnięty.

Ponad 350 prac reprezentujących różne artystyczne kierunki oceniło jury złożone z wybitnych osobowości świata sztuki. 80 prac zostało przekazanych na aukcję charytatywną, z której całkowity dochód zostanie przekazany na krakowski Dom Dziecka, będący pod opieką Termo Organiki, producenta styropianu w kropki i organizatora konkursu.

27 kwietnia w budynku warszawskiej Zachęty zaprezentowane zostały zwycięskie prace, a ich twórcy otrzymali nagrody. Na konkurs odpowiedzieli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy z całej Polski. Uczestnicy nie mieli żadnych ograniczeń co do formy dzieła, więc po raz pierwszy rywalizowały ze sobą prace z zupełnie różnych artystycznych dziedzin: obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, przedmioty wzornictwa przemysłowego, w tym projekty: mebli, mody, architektury, a także utwory muzyczne, wiersze i opowiadania. Jedynym wymogiem stawianym twórcom było nawiązanie do motywu czarnej kropki.
– Na konkurs wpłynęło wiele interesujących prac. Mam nadzieję, że ich autorzy zaistnieją nie tylko na krajowym rynku sztuki – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki. – Ważnym elementem konkursu jest aukcja charytatywna, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na Dom Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie. Zachęcam do licytacji, każdy miłośnik sztuki powinien znaleźć coś interesującego dla siebie.  
Prace oceniło jury składające się z autorytetów świata sztuki i wybitnych osobowości: Anda Rottenberg, Leon Tarasewicz, Barbara Hoff, Jacek Rakowiecki, Tadeusz Rolke, Xawery Żuławski, Krzysztof Knittel, Andrzej Chyra.
 
 
Werdykt jury
Jury pod przewodnictwem Andy Rottenberg nagrodziło ośmiu twórców, przyznając po 3 nagrody za zajęcie II i III miejsca oraz dwa wyróżnienia honorowe. Każdy laureat nagrody drugiego stopnia otrzymał czek na 5 tysięcy złotych, a zdobywcy 3 miejsca po 3 tysiące złotych. Jurorzy nie przyznali I nagrody.
– Nadesłano wiele prac o naprawdę różnym poziomie artystycznym i warsztatowym, ale to typowe dla konkursów, gdzie rywalizują ze sobą amatorzy i zawodowcy. Oceniając prace szukaliśmy projektów z oryginalnymi pomysłami, potrafiącymi jednocześnie wykorzystać w nowatorski sposób motyw czarnej kropki w sztuce. Do finału wytypowaliśmy 20 prac – mówi Anda Rottenberg, przewodnicząca jury. – Poziom prac finałowych był wyrównany i żadna z prac nie wyróżniała się wystarczająco ponad pozostałe, by uzyskać Nagrodę Główną. 
 
Zwyciężyła sztuka …z całego kraju
Laureaci 2 miejsca
– Joanna Brzeska, literatura: „W królestwie Kropkowii” – Łódź
– Bartosz Święch, architektura: „Budynek Wielokropek” – Dęblin
 
 
– Michał Gurbiel, film: „Trip” – Poniatowa
Laureaci 3 miejsca
– Roland Macko, wzornictwo przemysłowe, meble „Idea w kropce”- Szczecin
– Artur Grab, fotografia: „Dots for Fogs”- Oleśnica
– Beata Słobodzian, moda: „BHParasol”- Czarnowasy
Wyróżnienia honorowe
– Erwina Ziomkowska, plastyka: „1 minuta, 1 godzina, 1 dzień”- Kraków
– Jakub Słomkowski, plastyka: „Gra w kości” – Warszawa, Janki

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in