Konkurs na projekt architektoniczny termomodernizacji domu

20.06.2007

16 maja miało miejsce uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu dla studentów architektury i budownictwa na projekt architektoniczny termomodernizacji domu jednorodzinnego.

16 maja miało miejsce uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu dla studentów architektury i budownictwa na projekt architektoniczny termomodernizacji domu jednorodzinnego.

Fot. Rockwool Polska

   
Celem konkursu o nazwie oficjalnej „Energooszczędna modernizacja z Rockwool” było stworzenie koncepcji architektonicznej termomodernizacji jednego z dwóch wybranych przez firmę domów jednorodzinnych w Zielonej Górze. Inicjatywa miała również za zadanie promocję interesujących projektów architektonicznych energooszczędnych budynków. Organizatorem przedsięwzięci była firma Rockwool Polska.
Do zadań uczestników konkursu należało opracowanie projektu obejmującego: modernizację elewacji, optymalizację ocieplenia i przegród budowlanych z uwzględnieniem mostków termicznych i ewentualną wymianę okien. Patronat nad inicjatywą objęły: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodneg oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W marcu 2007 roku Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska przeprowadziła audyty energetyczne dwóch wybranych budynków, później wykonała ocenę stanu technicznego i eksploatacji obiektów, a w końcowym etapie przeprowadziła badania termowizyjne, dokładnie przedstawiające straty ciepła przez ściany, dachy, otwory okienne i drzwi. Uzyskane informacje posłużą do analizy i ustalenia zakresu podstawowych czynności termodernizacyjnych.
Projekt architektoniczny, który zwyciężył stanie się podstawą do przygotowania projektu budowlanego termomodernizacji domu, wybranego przez firmę Rockwool na podstawie informacji dot. zużycia ciepła w sezonie grzewczym 2006/07. W oparciu o zwycięski projekt zostanie przygotowany projekt budowlany modernizacji wybranego domu, a następnie w sierpniu 2007 roku maja być wykonane prace termomodernizacyjne.
W okresie grzewczym 2006/2007 dom zostanie poddany znowu opomiarowaniu, w celu porównania uzyskanych wyników z okresem poprzednim i przedstawienia korzyści wynikających z przeprowadzenia termomodernizacji.
16 maja br. we Wrocławiu jury, w skład którego wchodzili specjaliści w dziedzinie oceny efektywności energetycznej budynków przyznało następujące trzy nagrody:

II nagroda – 3 000 PLN i licencja AutoCAD LT – Dariusz Kruczkowski i Adam Łabędź
III nagroda – 1 500 PLN i licencja AutoCAD LT – Martyna Rutkowska
III nagroda –  1 500 PLN i licencja AutoCAD LT –  Łukasz Piasta i Marta Niedbalec.

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
czerwiec 2007 r. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.