Konkurs Lafarge Invention Awards rozstrzygnięty

12.01.2011

Trzy projekty: z Francji, Polski i Serbii zyskały uznanie międzynarodowej komisji sędziowskiej, której przewodniczył Bruno Lafont, prezes Zarządu i dyrektor zarządzający Grupy Lafarge.

Każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę w wysokości 20 tysięcy euro, jak również możliwość skorzystania z doradztwa Lafarge wspierającego rozwój tych innowacyjnych pomysłów.

Konkurs „Lafarge Invention Awards” został wprowadzony w 2010 r. w celu nagradzania i wspierania projektów dotyczących materiałów budowlanych (w zakresie produktów, procedur przemysłowych, metod budowy lub usług), przyczyniając się do rozwoju zrównoważonego budownictwa.

Grupa Lafarge ogłosiła konkurs w krajach europejskich w czerwcu 2010 r., informując o nim uczelnie wyższe, instytuty badawcze i izby gospodarcze w Europie. Spośród ponad stu zgłoszeń nadesłanych z osiemnastu krajów wybrano dziesięciu finalistów. Sędziowie podjęli ostateczną decyzję w styczniu br. po prezentacji projektów przez każdego z finalistów w Centrum Technologicznym Grupy w Saint-Quentin Fallavier koło Lyonu.

Pascal Casanova, wiceprezes Lafarge ds. działań badawczo-rozwojowych, powiedział: „Wszystkie prace zachęcają do kreatywnych badań. Lafarge dużo inwestuje w badania w ramach całej Grupy, ale ten konkurs pokazuje także naszą chęć podejmowania współpracy z i szukania wyzwań na zewnątrz firmy. Wspieranie tych projektów umożliwi opracowanie nowych rozwiązań i przyczyni się do rozwoju budownictwa zrównoważonego”.

 

 

Po sukcesie tego wydarzenia, Grupa Lafarge wkrótce rozszerzy konkurs na inne kontynenty.

 

Zwycięzcy:

– Pierwsza nagroda: P.R.O.M.E.S.S (Ochrona Ekosystemów i Konstrukcji Morskich przed Ścieraniem) – projekt opracowany przez firmę SM2 Solutions Marines z Francji, reprezentowaną przez Svena-Michela Lourié i Michèle’a Cabanis.

P.R.O.M.E.S.S jest sztuczną rafą wykonaną z betonu połączonego z odpadami w postaci skorup, z systemem antyścieralnym, zawierającym warstwę sztucznej trawy morskiej, co umożliwia naprawienie rafy. System jest szybko zasiedlany przez           bezkręgowce, algi, epifity i ryby. Sprzyja to bioróżnorodności i rybołówstwu, jednocześnie zapewniając ochronę przed ścieraniem konstrukcji podwodnych, takich          jak morskie słupy wiatrowe, przewody i rurociągi.

 

– Druga nagroda: Bariera termiczna opracowana przez Marka Kraczka z Politechniki Gdańskiej w Polsce.

System bariery termicznej utrzymuje stałą temperaturę ok. 19°C w budynku w ciągu roku, dzięki technologii pośredniego ogrzewania i chłodzenia dostarczającej energię do zewnętrznych ścian budynku, a nie do powietrza wewnątrz niego. Łączy energię słoneczną z kolektorów dachowych i system przechowywania ciepła w ziemi w celu ogrzania rurek polipropylenowych typu U-pipe umieszczonych wewnątrz ścian zewnętrznych. Ogranicza to zmiany temperatur w ścianach zewnętrznych, lub straty energii.

 

– Trzecia nagroda: Nowa technologia budowy budynków ze stale izolowanym prefabrykowanym systemem paneli betonowych, opracowana przez Jovana Nikolica z Quattro Construction w Serbii.

Ta nowa technologia budowlana obejmuje system paneli betonowych z wewnętrzną izolacją stosowaną w celu uniknięcia „mostów termicznych”*, dzięki czemu poprawia wydajność energetyczną. Wielofunkcyjne narzędzia są wykorzystywane do produkowania prefabrykowanych paneli o różnych wymiarach przed ich zainstalowaniem. Łączenie paneli zarówno połączeniami ‘ściana do ściany’, jak i ‘ściana do sufitu’ zapewnia izolację budynku z szacowaną 80% redukcją zużycia energii poprzez uniknięcie „mostów termicznych”.

 

* „Most termiczny” to utrata ciepła na łączeniach pomiędzy ścianami zewnętrznymi i półpiętrami.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in