Kolej na Polskę Wschodnią

20.08.2018

Magistrala Wschodnia jest koncepcją zakładającą modernizację już istniejących linii kolejowych, które połączą stolice pięciu województw Polski wschodniej. Olsztyn, Białystok, Lublin, Kielce i Rzeszów zyskają lepsze połączenia kolejowe.

W ramach koncepcji tzw. Magistrali Wschodniej zmodernizowane zostaną linie kolejowe, łączące miasta wojewódzkie we wschodniej części kraju. Inwestycje, które zrealizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., to dla podróżnych konkretne korzyści w postaci krótszych podróży i bardziej komfortowej obsługi na stacjach i przystankach. Modernizacja kolei oznacza również większe możliwości dla przewozów towarowych, większą atrakcyjność regionów oraz lepszą dostępność mieszkańców do rynków pracy. Prace o wartości ok. 5 mld zł obejmą w sumie 993 km linii kolejowych. Większość realizacji finansowana jest z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2023 r.

 

 

Zmienia się linia z Lublina do Stalowej Woli i Rzeszowa

Trwająca modernizacja i elektryfikacja trasy Lublin – Stalowa Wola Rozwadów zapewni skrócenie czasu przejazdu o ok. 20 min na trasie Lublin – Stalowa Wola – Rzeszów. Kompleksowo przebudowane zostaną wszystkie perony na trasie. Będą one dostosowane do potrzeb podróżnych o ograniczonej mobilności. Inwestycja wpłynie na usprawnienie komunikacji kolejowej z Lubelszczyzny na Podkarpacie.

 

Z Kielc do Rzeszowa

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dzięki zaplanowanym pracom zyskają lepszy dostęp do kolei i nowe połączenia, które poprawią warunki dojazdu do szkół i pracy. Pojawi się także możliwość przywrócenia regularnych połączeń ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza. Wraz z kolejnymi inwestycjami na trasie do Rzeszowa, w tym elektryfikacją linii z Ocic do stolicy Podkarpacia, PLK połączą te dwa regiony szybką i wygodną koleją.

 

Szacowany czas podróży* na trasie Magistrali Wschodniej po modernizacji:

Olsztyn – Białystok 2 h 40 min

Białystok – Siedlce 2 h

Siedlce – Lublin 1 h 47 min

Lublin – Rzeszów 2 h 2 min

Lublin – Kielce 2 h 51 min

*średni czas przejazdu pociągu pasażerskiego z prędkością maks. 160 km/h

 

 

Olsztyn i Białystok przybliżą inwestycje kolejowe

Trasa Magistrali Wschodniej wiedzie ze stolicy Warmii i Mazur przez Korsze i Ełk i dalej na Podlasie do Białegostoku. Po zakończeniu wszystkich prac na całym tym odcinku zdecydowanie się poprawi komunikacja w regionie. Po trasie będzie mogło pojechać więcej pociągów, a pasażerowie będą korzystać z nowoczesnych i wygodnych peronów. Podróże będą bezpieczniejsze, a czas podróży z Olsztyna przez Ełk do Białegostoku skróci się do ok. 2 godz. 40 min. Ważne dla regionu są także modernizacje tras leżących w ciągu Magistrali Wschodniej: Działdowo – Olsztyn i Szczytno – Ełk. Inwestycje zapewnią lepszy dostęp do kolei, powstaną m.in. nowe przystanki – Olsztyn Dajdki oraz Pisz Wchód. Pociągi pojadą szybciej, dzięki czemu o ponad godzinę skróci się czas przejazdu pociągów pasażerskich w relacji Szczytno – Ełk. Olsztyn zyska także lepsze połączenia do Warszawy.

 

Kolej na Podlasie

PLK modernizują linie kolejowe na Podlasiu. Mieszkańcy regionu szybciej i sprawniej pojadą z Białegostoku przez Siedlce w kierunku Lublina, m.in. dzięki prowadzonym inwestycjom od Białegostoku do Czeremchy i dalej w kierunku Siemiatycz. Składy pasażerskie będą mogły także wrócić na nieczynną obecnie trasę Lewki – Hajnówka. Czas przejazdu między tymi stacjami wyniesie ok. 24 min. Zmodernizowane linie kolejowe przyniosą nową jakość podróżowania koleją z Podlasia na Mazowsze i dalej na południe kraju.

 

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.