Katalog typowych konstrukcji obiektów mostowych i przepustów

13.06.2019

Minister infrastruktury podpisał rekomendację dla stosowania Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów. Opracowanie pozwoli na obniżenie kosztów projektowania i budowy obiektów tego typu na polskich drogach.

 

Publikacja katalogu jest finalizacją kolejnego etapu procesu optymalizacji kosztów realizacji inwestycji drogowych. Katalog jest kompleksową bazą wiedzy dla projektantów, wykonawców i zarządców dróg na temat konstrukcji tego typu. Ma ułatwić ich projektowanie i budowę, co powinno przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji.

 

Czytaj: BIM w projektowaniu i realizacji mostów

 

Most w Kołobrzegu Fot. pixabay (webandi)

Opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Tomasza Siwowskiego katalog zawiera ponad 50 typowych projektów mostów i przepustów dla dróg wszystkich kategorii. Do opracowania katalogu wykorzystano rozwiązania zastosowane w ostatnich latach w inwestycjach realizowanych w Polsce oraz innych państwach Unii Europejskiej. Korzystanie z katalogu, który został udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, będzie nieodpłatne.

Katalog pozwoli wszystkim uczestnikom procesu budowlanego na oszacowanie kosztów realizacji danej inwestycji, a także jej późniejszego utrzymania. To także swoisty elementarz dla zarządców dróg samorządowych w zakresie projektowania, budowy i utrzymania mostów.

Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów

  • Część I. „Kształtowanie konstrukcji” stanowi zbiór sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie mostów, wiaduktów, estakad oraz przepustów do projektowania na drogach publicznych wszystkich kategorii i klas.

Może być stosowany przez zarządców dróg publicznych, pełniących rolę inwestorów, projektantów i  wykonawców drogowych obiektów mostowych i przepustów.

Katalog, oprócz wskazania typowych rozwiązań konstrukcyjnych, zawiera także schematy postępowania, wskazujące w uporządkowany sposób ścieżkę wyboru optymalnego rozwiązania, wynikającego z przyjętych do projektowania założeń i typowych uwarunkowań.

Głównym celem Katalogu jest wspomaganie procesu decyzyjnego zarządców dróg oraz działających w ich imieniu projektantów. Katalog nie wyręcza projektanta z podejmowania decyzji i odpowiedzialności, ani nie zastępuję projektu budowlanego. Jednocześnie nie ogranicza możliwości stosowania innych, w tym nietypowych, rozwiązań.

 

Zobacz też: Nowe mosty w Krakowie

 

Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów nie stanowi przepisów techniczno-budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane i przeznaczony jest do dobrowolnego stosowania.

Uzupełnienie do rekomendowanego „Katalogu…” stanowią następujące opracowania:

Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.