Kampania Dom bez rachunków

13.06.2019

Nowa kampania informacyjna „Dom bez rachunków” ma na celu popularyzację wiedzy na temat budownictwa plus energetycznego oraz promocję odnawialnych źródeł energii, obejmujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz efektywne systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.

 

 

Podczas konferencji prasowej poświęconej kampanii informacyjnej „Dom bez rachunków” przedstawiono jej założenia i cele, a także nowy, preferencyjny instrument finansowy dla inwestorów zainteresowanych budownictwem plus energetycznym. Kampania skierowana jest do inwestorów prywatnych, którzy zamierzają w najbliższym czasie budować dom, oraz instalatorów, projektantów i architektów.

Rok temu siedem polskich organizacji branżowych reprezentujących sektor instalacji budowlanych połączyło siły, żeby popularyzować wiedzę na temat budownictwa plus energetycznego. Z założenia „Dom bez rachunków” ma być nie tylko dostępny finansowo na etapie realizacji, lecz także nie generować w trakcie eksploatacji rachunków za energię przeznaczoną na ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę i zużycie energii elektrycznej (za wyjątkiem niewielkich opłat stałych).

– Pomysł „Domu bez rachunków” to nowatorski model połączenia elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii. Minimalny pobór energii od zewnętrznych dostawców lub bazowanie tylko na wytworzonej przez siebie energii sprawia, że dom jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również przyjazny dla człowieka i środowiska. Niestety, świadomość tego typu rozwiązań w Polsce nie jest jeszcze zbyt duża. Rząd chce to zmienić. W styczniu 2019 r. minister Jadwiga Emilewicz ogłosiła program Energia Plus, którego celem jest ułatwienie inwestycji w prosumenckie instalacje OZE. Rządowy zespół zidentyfikował już i rozpoczął likwidację prawnych barier w rozwoju tzw. energetyki obywatelskiej. Pierwszą część zmian stanowi tzw. pakiet prosumencki w ustawie o OZE. W planach są kolejne ułatwienia. MPiT współpracuje też z bankami nad uruchamianiem instrumentów finansowych wspierających możliwości inwestycyjne prosumentów. Na odbiorców indywidualnych w niektórych bankach czekają preferencyjne kredyty na fotowoltaikę. MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa – red.) mogą skorzystać z gwarancji BGK – mówił Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze.

 

Przeczytaj też: Światowy Dzień Długu Ekologicznego już 1 sierpnia. Polski obchodzimy… w maju

 

Paweł Lachman, pomysłodawca akcji, a także prezes PORT PC i przedstawiciel Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), przedstawił założenia kampanii, a także uwarunkowania techniczne i finansowe.

– Celem realizowanej wspólnie kampanii „Dom bez rachunków” jest popularyzacja wiedzy na temat bezemisyjnego budownictwa plus energetycznego oraz promocja odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych. Chcemy pokazać inwestorom możliwość wyboru rozwiązań, które są obecnie dostępne i możliwe. Przy odpowiednim zaprojektowaniu budynku, rezygnując z budowy kotłowni, magazynu opału, komina czy przyłącza gazowego, oraz projektując tańszy dach dwuspadowy, można zbudować nowoczesny dom, mieszcząc się w porównywalnych kosztach jak w budownictwie tradycyjnym. Co ważne: jak wynika z naszych analiz i rzeczywistych przykładów, koszty eksploatacji tego budynku, związane ze zużyciem energii elektrycznej, jego ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody i chłodzeniem, będą wynosić tylko około 200 zł rocznie. Na stronie kampanii „Dom bez rachunków” inwestorzy oraz osoby z branży już teraz znajdą zbiór przykładów i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania, doboru i montażu instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych. W najbliższych tygodniach planujemy prezentację konkretnych i rzeczywistych przykładów realizacji domów o standardzie plus energetycznym – powiedział Paweł Lachman.

Do grona partnerów kampanii „Dom bez rachunków” dołączył też Bank Ochrony Środowiska, oferujący inwestorom zainteresowanym budownictwem plus energetycznym nowy instrument finansowy – kredyt hipoteczny EKO DOM+.

Piotr Woźny zadeklarował podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia ulgi podatkowej w rozliczeniach PIT dla inwestorów, którzy w swoich nowo budowanych domach zastosują łącznie pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Jednocześnie zapowiedział, że projekt nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii, który m.in. przewiduje dołączenie do programu prosumenckiego osób prowadzących działalność gospodarczą, powinien zostać uchwalony już podczas tegorocznych wakacji. Zdaniem pomysłodawców kampanii, może to zdecydowanie zwiększyć grupę potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową „Domu bez rachunków”, którego idea bazuje m.in. na wykorzystaniu tzw. systemu opustu umożliwiającego prosumentom magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej w sieci na preferencyjnych zasadach. Ponadto, jak stwierdził prezes Paweł Lachman, promocja bezemisyjnych technologii grzewczych powinna być jednocześnie połączona ze wsparciem przez rząd konwersji firm produkujących kotły na paliwa stałe w kierunku produkcji pomp ciepła.

 

Czytaj także: 5 miast w 100% z OZE

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in