Kamery termowizyjne do wykrywania wycieków gazu

22.02.2013

Czy kamery termowizyjne do wykrywania wycieków gazu znalazły już szersze praktyczne zastosowanie w budownictwie?

Nie, nie znalazły i na razie nie znajdą. Powody są dwa. Kamera do gazu to produkt, jaki stworzony został dla przemysłu petrochemicznego w celu kontroli wycieków gazowych, a nie do kontroli izolacyjności budynków. Kamera ta jest inna niż najpopularniejsze na rynku. Jest znacznie czulsza, ale ma też chłodzony detektor, a co za tym idzie, jest znacznie droższa.

Badania budynków z powodzeniem wykonuje się tańszymi kamerami z detektorami niechłodzonymi, więc nie spodziewamy się, aby urządzenia wymagające chłodzenia mogły znaleźć szerokie zastosowanie w budownictwie, chyba że technologia ta bardzo stanieje. Kiedyś, gdy na rynku istniały jedynie drogie kamery chłodzone i niechłodzone (były w podobnej cenie), wyglądało to inaczej, ale nie dziś. Mikrobolometry (niechłodzone detektory) wyparły kamery chłodzone z uwagi na cenę, praktycznie zerowe koszty serwisu i bardzo dobre jak na tego typu technologie parametry, wystarczające dla budownictwa. 

 

Paweł Rutkowski

dyrektor

autoryzowany dystrybutor Flir Systems

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.