Inwestycje budowlane – raport

14.04.2009

Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w styczniu i w lutym 2009 r. Wynika z niego, iż na początku roku, w Polsce w czołówce województw, które ogłaszały plany inwestycyjne znalazły się województwa mazowieckie i lubelskie.

 

W styczniu i lutym b.r. w Polsce poinformowano o 887 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót wodno-kanalizacyjnych, robót energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu).
Z podsumowania pierwszych dwóch miesięcy 2009 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (51,81% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (24,90% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi (10,92% informacji), robotami energoelektrycznymi (6,59% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (2,65% informacji). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.
 
 
W pierwszych dwóch miesiącach b.r. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (134 informacje – 12% inwestycji) oraz lubelskim (127 informacji – 11% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwach zachodniopomorskim (46 informacji – 4% inwestycji) oraz warmińsko-mazurskim (42 informacje – 4% inwestycji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.
 
 
Województwo inwestycji
Liczba ogłoszonych inwestycji
mazowieckie
12%
lubelskie
11%
kujawsko-pomorskie
7%
pomorskie
7%
śląskie
7%
wielkopolskie
6%
podkarpackie
6%
małopolskie
6%
dolnośląskie
6%
opolskie
6%
lubuskie
5%
świętokrzyskie
5%
podlaskie
5%
łódzkie
5%
zachodniopomorskie
4%
warmińsko-mazurskie
4%
 
 
Ze zgromadzonych danych wynika, że dwa województwa (mazowieckie, lubelskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana – obiekty. Dlatego też analizie podane zostały największe miasta tychże województw.
 
Warszawa – to miasto, w którym, w pierwszych dwóch miesiącach b.r. zaplanowano rozpoczęcie największej liczby inwestycji o charakterze użyteczności publicznej (21 inwestycji). Wśród nich wymienić należy zagospodarowanie dworców PKP, budowę Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, stacji dializ oraz budowę szkół i przedszkoli. Ponadto w Warszawie ogłoszono plany 13 inwestycji mieszkaniowych. Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie.
 
Rodzaj obiektu
Liczba inwestycji
użyteczności publicznej
21
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe
13
biurowce
7
handlowo-usługowe
6
przemysłowe
5
 
Lublin – przez pierwsze dwa miesiące roku 2009 w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, obiekty sportowe) – 7 inwestycji. Zaplanowano również 5 inwestycji o charakterze handlowo – usługowym. Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Lublinie.
 
Rodzaj obiektu
Liczba inwestycji
użyteczności publicznej
7
handlowo-usługowe
5
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe
3
biurowce
3
przemysłowe
3
 
W branży drogownictwo, w pierwszych dwóch miesiącach 2009 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwie lubelskim (72 inwestycje), a najmniej w województwie zachodniopomorskim (8 inwestycji) . Z analizy informacji wynika, że najwięcej planów inwestycyjnych w styczniu i lutym 2009 roku ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w całym kraju poinformowała o 12 zamierzeniach. Szczegółowe zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.
 
Województwo inwestycji
Liczba ogłoszonych inwestycji
lubelskie
72
mazowieckie
35
kujawsko-pomorskie
23
opolskie
23
pomorskie
23
podkarpackie
22
podlaskie
22
śląskie
21
małopolskie
20
świętokrzyskie
19
wielkopolskie
16
dolnośląskie
13
łódzkie
13
lubuskie
11
warmińsko-mazurskie
11
zachodniopomorskie
8
 
 
Raport dotyczący inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z prasy oraz ze źródeł internetowych. 
 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.