Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu

21.05.2009

Inżynierowie z Buro Happold rozpoczęli prace nad projektem konstrukcji i instalacji Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu.

 

Zwycięska koncepcja muzeum autorstwa Nizio Design International została wyłoniona w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Oryginalna bryła budynku jest ogromnym wyzwaniem dla zespołu konstruktorów.

Muzeum ma spełniać funkcje centrum kulturalnego, które ożywi przestrzeń miejską. Szacujemy, że będzie ono przyciągać nawet 350 tys. turystów rocznie, co uczyni je jedną z największych atrakcji miasta - mówi Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia. - W chwili obecnej jest to największa, obok Narodowego Forum Muzyki, inwestycja kulturalna w mieście, która będzie istotnym dopełnieniem jego bogatej oferty kulturalnej.
Zwycięski projekt muzeum to czarny budynek na planie kwadratu o wymiarach 50 x 50m, który u podstawy wpisuje się w zarys działki, podczas gdy jego górne kondygnacje przesunięte są według wewnętrznej osi. W ten sposób „skręcony” sześcian tworzy abstrakcyjną figurę przestrzenną. Elewację budynku stanowi odsunięta od niego na odległość prawie metra ukośna krata, obłożona kamienną okładziną.
 
 
Wyjątkowa bryła budynku oznacza konieczność zastosowania niekonwencjonalnych metod w zakresie konstrukcji. Inżynier Artur Skupień z Buro Happold, nadzorujący prace nad projektem koncepcji, twierdzi: Muzeum jest interesującym wyzwaniem zarówno pod względem projektu konstrukcji, jak i instalacji sanitarnych. Skomplikowana geometria bryły budynku, rozpiętości stropów dochodzące do 30 m, poszerzające się ku górze podcięcie budynku nad wejściem głównym oraz wymagania instalacji sanitarnych wymuszają zastosowanie nietypowych rozwiązań inżynierskich.
Muzeum Sztuki Współczesnej powstanie w centrum Wrocławia. Pomimo tego, że nowoczesna bryła budynku będzie dominować w tej przestrzeni miasta, to jednocześnie w elegancki sposób będzie się w nią wpisywać. Lokalizacja muzeum w bliskim sąsiedztwie gotyckiego kościoła wymaga od inżynierów z Buro Happold spełnienia ostrych kryteriów dotyczących odpowiedniego zaprojektowania zabezpieczeń dla 10-metrowych ścian wykopów pod budynkiem.
 
 
W centrum budynku architekci umieścili sale wystawiennicze, otaczając je otwartymi galeriami, z których będzie się roztaczał malowniczy widok na okolicę: park, gmach Panoramy Racławickiej, Akademię Sztuk Pięknych i rzekę. Umiejscowienie rozległej przestrzeni wystawienniczej w centralnej części budynku oznacza dla inżynierów Buro Happold konieczność zaprojektowania stropów o rozpiętościach niemalże mostowych, których długość sięgnie nawet 30 m.
Projekt Muzeum Sztuki Współczesnej to już druga duża inwestycja we Wrocławiu, obok kompleksu OVO, przy realizacji której uczestniczą inżynierowie z Buro Happold. Jej szacowany koszt wyniesie 160 mln zł, podczas gdy planowane oddanie do użytku zostało wyznaczone na rok 2012. Firmy wykonawcze zostaną natomiast wyłonione w drodze przetargu.

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube