Hotel The Bridge we Wrocławiu – akustyka stropów

04.06.2019

W drugiej połowie 2019 r. pierwszych gości przyjmie nowo budowany hotel The Bridge we Wrocławiu. Hotel powstaje w klimatycznej i zabytkowej części Wrocławia, czyli na Ostrowie Tumskim.

 

 

Architekci Michał Goncerzewicz i Maciej Lose włożyli sporo wysiłku, by nowo powstający hotel harmonijnie wtopił się w piękną okolicę i nie odstawał wyglądem od zabytkowych budynków, gotyckiej Katedry św. Jana Chrzciciela czy sąsiadującego Ogrodu Botanicznego.

Hotel The Bridge będzie sześciopiętrowym budynkiem, który dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów najwyższej jakości, m.in. tradycyjnie wypalanej cegły, betonu, szkła i metalu, pomoże wtopić się w linie zabytków oraz zachować styl i klimat miasta, co jest ważnym aspektem projektu. W hotelu będzie 184 nowoczesnych, luksusowych, przestronnych pokoi. Wszystkie urządzone zostaną z precyzją i dokładnością, przy użyciu dobrych jakościowo materiałów. Użytkowa powierzchnia tej trzypiętrowej budowli będzie równa blisko 12 tys. m2. Biuro projektowe Forum Architekci Lose Goncerzewicz z Wrocławia zwróciło tutaj uwagę na bardzo ważny aspekt, a mianowicie akustykę stropów od dźwięków uderzeniowych. O komfort i ciszę przyszłych klientów zadbano poprzez zastosowanie podjastrychowo maty akustycznej Regupol® Sound 47. Materiał ułożono na stropach na ponad 5200 m2 powierzchni hotelowej.

W przypadku tego projektu ważnym czynnikiem było, aby mata akustyczna przy małej grubości (ze względu na ograniczoną dostępną wysokość układu warstw podłogi) gwarantowała bardzo dobre parametry techniczne z możliwością przyjmowania dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Mata akustyczna Regupol® Sound 47 przyjmuje obciążenia do 3 t/m2, poprawiając akustykę stropów od dźwięków uderzeniowych o 22 dB.

 

 

Błędy w zakresie izolacyjności akustycznej przegród są szalenie trudne i kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe do usunięcia. Dlatego tak ważnym jest odpowiednie zaprojektowanie i wybudowanie przegrody stropowej spełniającej normę PN-B- 02151-3:2015-10, wskazującą minimalne parametry izolacyjności przegród stropowych od dźwięków uderzeniowych. Dla budynków wielorodzinnych i hoteli wynosi ona ≤ 55 dB; poziom dźwięku uderzeniowego przenikający do pokoju hotelowego z obszarów komunikacji ogólnej ≤ 55 dB; dla korytarzy, klatek schodowych, a także budynków jednorodzinnych i szeregowych w kierunku przenoszenia do budynku obcego ≤ 53 dB; w budynkach biurowych i szkołach ≤ 58 dB; natomiast poziom dźwięku przenikający z garażu, pomieszczenia technicznego do lokalu mieszkalnego i pokoju hotelowego ≤ 48dB.

Należy przy tym pamiętać, że wartości te pochodzą z normy i nie gwarantują komfortu użytkowania obiektów.

 

Maksymalne wartości wskaźnika znormalizowanego przybliżonego poziomu uderzeniowego w zależności od klasy akustycznej przyjętego standardu PN-B-02151-5:2017-10

Wartości wskaźnika L'n,w w dB

Przyjęte klasy akustyczne

klasa AQ-0

klasa AQ-1

klasa AQ-2

klasa AQ-3

klasa AQ-4

1

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających między mieszkaniami (h*)

wg PN-B-02151-3:2015-10

≤ 51

≤ 47

≤ 43

≤ 39

2

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z pomieszczeń komunikacji ogólnej: korytarzy, holi, podestów (h*)

≤ 51

≤ 47

≤ 43

≤ 39

3

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z garażu, z pomieszczenia technicznego budynku (k*), pomieszczenia handlowego, usługowego, z sali klubowej, kawiarnianej, restauracyjnej, w których nie prowadzi się działalności z udziałem muzyki i/lub tańca (h*)

≤ 40

≤ 35

j*

j*

 

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z sali klubowej, kawiarnianej, restauracyjnej, w których prowadzi się działalność 4 z udziałem muzyki i/lub tańca, z pomieszczenia, w którym zainstalowane urządzenia lub rodzaj wykonywanej pracy czy prowadzonych zajęć ruchowych są źródłem zakłóceń akustycznych w postaci dźwięków powietrznych i materiałowych (h*, i*)

j*

j*

j*

j*

h*

Wymaganie dotyczy wszystkich kierunków rozprzestrzeniania dźwięku w budynku.

i*

Na przykład kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, itp.

j*

Lokalizacja tego typu pomieszczeń jest niedopuszczalna w sąsiedztwie mieszkania tej klasy.

k*

W przypadku pomieszczeń technicznych dopuszcza się wartości o 5 dB wyższe.

 

 

Regupol® Comfort 5

Regupol® Comfort 8

Regupol® Sound 47

Regupol® Sound12

Regupol® Sound 17

Regufoam® Sound10

Współczynnik tłumienia dźwięków wg PN-EN ISO 717-2

ΔLw ≥ 20 dB

ΔLw ≥ 26 dB

ΔLw ≥ 22 dB

ΔLw ≥ 35 dB

ΔLw ≥ 26 dB

ΔLw ≥ 34 dB

Grubość mm

5

8/4

8/4

8/17

8/17

8/17

Maksymalne obciążenie stałe

500 kg/m2

500 kg/m2

3000 kg/m2

3000 kg/m2

5000 kg/m2

2500 kg/m2

Sztywność dynamiczna

s‘  ≈ 15 MN/m3

s‘ ≈ 15 MN/m3

s‘ ≈ 47 MN/m3

s‘ ≈ 12 MN/m3

s‘ ≈ 17 MN/m3

s‘ ≈ 10 MN/m3

 

Zgodnie z §323 Działu IX Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), budynek oraz urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wybudowane tak, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwił im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.

Norma PN-B-02151-5:2017-10 posuwa się o krok dalej określając parametry w zależności od przyjętej klasy akustycznej budynku.

Firma BSW produkuje od lat rozwiązania wspomagające tłumienie stropów. Stworzono gamę produktów podjastrychowych o grubościach od 5 do 17 mm, które gwarantują bardzo wysokie współczynniki ΔLnw, zgodnie z badaniami wg PN-EN ISO 717-2.

Seria produktów oznaczona jest jako Regupol® Sound, Regufoam® Sound oraz Regupol® Comfort.

Należy pamiętać, że izolacja akustyczna stropów międzymieszkaniowych powinna zapewnić zachowanie przez te stropy właściwości akustycznych bez względu na rodzaj zastosowanej nawierzchni podłogowej. Zastosowanie nawierzchni np. z płytek ceramicznych w znacznym stopniu pogarsza izolacyjność przegrody od dźwięków uderzeniowych. Najskuteczniejszą metodą tłumienia dźwięków uderzeniowych w stropach jest zastosowanie podjastrychowych mat akustycznych.

 

BSW GmbH o/Polska

Przemysław Macioszek
tel. +48 660 506 696
biuro@regupol.pl
www.bsw-wibroakustyka.pl

 

Polecamy też: Parametry akustyczne materiałów w lekkiej obudowie hal

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.