Hala sportowa w Stalowej Woli dla szkoły

18.11.2020

Hala sportowa w Stalowej Woli powstała przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3. Budowa prowadzona była pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Hala sportowa w Stalowej Woli

 

Hala sportowa w Stalowej Woli przy szkole podstawowej właśnie otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja powstała na terenie znajdującym się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zatem wymagania architektoniczne były duże. Budynek musiał być wkomponowany w już istniejącą zabudowę. Elementem łączącym go z otoczeniem jest dach szedowy, tworzący charakterystyczne „zęby”.

– Dla mnie najważniejszy był kontekst urbanistyczny i wpasowanie budynku w otoczenie. Dlatego zdecydowałem o takim właśnie rozwiązaniu. Pomysł dachu szedowego został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Mateusz Manecki – autor projektu.

 

Hala sportowa w Stalowej Woli

 

Projektant tłumaczy, że dach tego typu wymaga skomplikowanej konstrukcji oraz dodatkowych rozwiązań technicznych. Do wybudowania dachu szedowego potrzebna jest też większa ilość materiału. W związku z tym jest to obecnie rzadko stosowane rozwiązanie.

Istotną zaletą dachu szedowego jest to, że oświetla on pomieszczenie. Światło wpada przez przeszklone jego części, równomiernie oświetlając całe wnętrze. Jest to ważne w przypadku sali sportowej.

Na dziedzińcu szkolnym powstała mała architektura. Elementy metaloplastyki nawiązują do historii miasta z czasów, kiedy było ono sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wewnątrz budynku znajdują się z kolei kręcone schody, charakterystyczne dla lat 30. XX w.

 

Hala sportowa w Stalowej Woli

 

Hala sportowa w Stalowej Woli jest jedną z największych w mieście. Do tej pory szkołą miała bardzo małą salę gimnastyczną, nie było szatni. W nowym budynku znajduje się sala do ćwiczeń (15 x 30 m) z miejscem na widownię, sala fitness, siłownia i szatnie dla uczniów.

Budowa nowego budynku trwała blisko 2 lata. Inwestorem była Gmina Stalowa Wola. Generalny wykonawca: firma TEXOM Sp. z o.o. Generalny projektant: dr inż. arch. Mateusz Manecki. Projektant architektury: mgr inż. arch. Weronika Krauze. Koszt inwestycji wyniósł 9 202 802 zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki to 2 500 000 zł.

 

Czytaj także: Konstrukcje stalowe hal wielkopowierzchniowych

Nowoczesna hala sportowa na warszawskiej Ochocie

AGH w Krakowie buduje wielofunkcyjną halę sportową

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in