Gorączka na rynku…

22.11.2007

…. budowlanym spada. Dotyczy to cen większości materiałów budowlanych, jak i usług fachowców.

Jeśli chodzi o ceny niektórych materiałów to nie tylko nie drożeją, ale nawet tanieją. Jest to konsekwencją importu materiałów budowlanych na dużą skalę, co dało się odczuć już latem. Dotyczyło to przede wszystkim cegieł ceramicznych, które trafiały do Polski w ogromnych ilościach z Niemiec, Austrii, Czech, Węgier i Rumunii. Handlowcy oceniali, że nawet jedna trzecia cegieł i pustaków na polskim rynku pochodziła z zagranicy.
Jednak jak przyznaje Bogdan Panhirsz, dyrektor ds. handlowych w Grupie Polskie Składy Budowlane (PSB) – bloczki z gazobetonu są dziś przeszło o jedną piątą droższe niż na początku roku, a sylikaty – o przeszło jedną trzecią. Jak wynika z najnowszego raportu Grupy PSB, o wiele mniej uderzyły inwestorów po kieszeni podwyżki cen większości materiałów wykończeniowych. O kilka procent podrożały w tym roku stolarka, instalacje czy chemia budowlana.
A więc co jest największym zmartwieniem fachowców? Zdaniem specjalistów – brak wykonawców robót.
Jeśli więc inwestor chce ekipę na przyszły rok, to poszukiwania lepiej niech rozpocznie już teraz. Tak przynajmniej radzą Panhirsz i Henryk Benkowski z portalu www.kurierbudowlany.pl. A jak się cenią fachowcy? Jak wynika z najnowszych danych serwisu KurierBudowlany.pl trochę spuścili z tonu. Przykładowo w województwie mazowieckim, gdzie usługi są najdroższe, fachowcy biorą dziś za położenie m kw. glazury średnio 45 zł. Jeszcze trzy miesiące temu stawka była wyższa o 3 zł na metrze.

Źródło (tekst): Gazeta Wyborcza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in