Go East budowlańcy – konferencja na targach Warsaw Build 2014

22.07.2014

Co się stanie, jeśli odrzucimy patrzenie na rynki wschodnie przez pryzmat polityki i ugruntowanych stereotypów? Okaże się, że Rosja, Białoruś, Kazachstan czy Mołdawia mogą być dla polskiego budownictwa doskonałym środowiskiem biznesowym, którego możliwości trzeba koniecznie wykorzystać. To główna teza konferencji o potencjale rynków wschodnich dla polskiego sektora budowlanego, która odbędzie się we wrześniu podczas targów Warsaw Build przy współpracy z Instytutem INTL.

W obliczu bieżących zawirowań politycznych prowadzenie biznesu na rynkach wschodnich może budzić sporo wątpliwości. Niestabilne otoczenie polityczne i społeczne, odmienne prawo i kultura, inny zwyczaj załatwiania spraw biznesowych – to wszystko może sprawić, że polski przedsiębiorca budowlany może mieć obawy przed działalnością za wschodnią granicą. Czy słusznie?

 

Co z tą Rosją?

Pod sformułowaniem „rynki wschodnie” często rozumie się głównie Rosję. Jej rynek jest największy, najbardziej prestiżowy, ma największy potencjał finansowy i… jest niedoceniany przez polskich biznesmenów. Dlaczego?

Uprzedzenia często nie pozwalają Polakom spojrzeć na Rosję jako na kraj wręcz potrzebujący naszego przedsiębiorcy. Z drugiej strony Rosja sama ponosi dużą odpowiedzialność za to, że jest postrzegana jako państwo niedostępne, nieprzyjazne i zacofane. Odrzucenie perspektywy politycznej i historycznej jest warunkiem niezbędnym, by w ogóle zacząć myśleć o ekspansji polskich przedsiębiorstw na rosyjski rynek.

Według danych Instytutu INTL (Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce Sp. z o.o.), polscy inwestorzy i biznesmeni nie są tak mocno obecni w budowlanym sektorze rosyjskiego rynku, jak chociażby w przemyśle przetwórczym czy usługach finansowych. Jest to poważny błąd. Od pewnego czasu sytuacja gospodarcza Rosji stabilizuje się, a co za tym idzie, następuje silny rozwój budownictwa, co generuje ogromne zapotrzebowanie na materiały budowlane. Prognoza jest zatem oczywista – w najbliższych latach rola polskich firm w tym sektorze musi w sposób znaczący się zmienić.

Jeśli chodzi o Rosję, polskie inwestycje obecnie koncentrują się głównie na 3 obszarach – 82% z nich znajduje się w regionach: moskiewskim, leningradzkim i kaliningradzkim. Tylko te 3 regiony gromadzą ok. 26 mln klientów.– mówi Anna Żurek, kierownik ds. handlu i marketingu z Instytutu INTL. Tym samym polscy przedsiębiorcy zapominają o pozostałym rynku rosyjskim, o jego wielkim potencjalne oraz o klientach w liczbie ok. 120 mln. Jednym z „zapomnianych” i pomijanych regionów jest bogaty region Syberii, gdzie występuje kilka wielkich, milionowych miast, jak np. Jekatierinburg (ok. 1,4 mln mieszkańców), Omsk (1,2 mln mieszkańców) czy Nowosybirsk – największe miasto w regionie syberyjskim, liczące 1,45 mln mieszkańców. – dodaje.

Należy też pamiętać, że w niedalekiej perspektywie czasu Rosja będzie gospodarzem dwóch znaczących imprez sportowych, które wymagają stworzenia odpowiedniej infrastruktury i wybudowania nowych obiektów – mowa tu o hokejowych Mistrzostwach Świata w 2016 roku oraz o FIFA World Cup 2018. To wielka szansa dla małych firm budowlanych, które mogą starać się o podwykonawstwo dużych kontraktów.

Sukces polskiej firmy budowlanej na Wschodzie jest możliwy, czego doskonałym przykładem jest firma UNIBEP.

 

 

Nie tylko Rosja i dobre praktyki

Kojarzące się Polakom z zacofaniem, biedą oraz wysoką korupcją i przestępczością kraje powstałe po rozpadzie ZSRR są dzisiaj prężnie rozwijającymi się państwami, których nowoczesne stolice – Mińsk czy Astana – są tego najlepszym przykładem.

Poza Rosją, Białorusią i Kazachstanem, bardzo atrakcyjnym rynkiem jest Mołdawia. Według danych Instytutu INTL niedługo niezwykle ciekawym krajem będzie Mongolia.

19 września w Warszawskim Centrum EXPO XXI podczas targów Warsaw Build 2014 odbędzie się konferencja poświęcona potencjałowi rynków wschodnich i szansom, jakie stwarzają dla polskiego sektora budowlanego. Moderatorzy spotkania przybliżą specyfikę takich rynków jak Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia czy Kazachstan i Uzbekistan. Nie zabraknie również odniesienia do mających się odbyć w niedalekiej przyszłości inwestycji infrastrukturalnych, a także poruszenia kwestii dotyczących finansowania działań na rynkach wschodnich, ubezpieczeń należności, uwarunkowań kulturowych warunkujących powodzenie kampanii marketingowych oraz wyzwań logistycznych. Program konferencji wzbogacą case studies prezentujące działania polskich firm budowlanych na rynkach wschodnich.

 

Osoby zainteresowane odwiedzeniem targów mogą się bezpłatnie zarejestrować na stronie: http://warsawbuild.pl/rejestracja-on-line/

Rezerwacji stoisk targowych można dokonywać poprzez formularz: http://warsawbuild.pl/zarezerwuj-stoisko/

 

Źródło: Lentewenc Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in