Galeria handlowa Dworca Katowice

23.09.2009

Planowana modernizacja dworca będzie związana z budową kompleksu, w skład którego wejdą dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, centrum handlowo-usługowe oraz ośrodek biznesowy i kulturalny.

Z budynkiem Dworca zostanie połączony obiekt handlowo-usługowy. Galeria handlowa obejmie cały plac Szewczyka. Całkowita powierzchnia galerii wyniesie 53 tys. mkw. i będzie położona na 5 kondygnacjach. Dodatkowo zostaną wybudowane dwa poziomy parkingów podziemnych na 1200 samochodów. W zachodnim skrzydle powstanie 7-kondygnacyjna część biurowa. Nowy budynek Dworca i obiekt handlowo-biurowy połączy aleja dla pieszych tzw. Aleja Mody.
 
 
Projekt obiektu ma nawiązywać do planu katowickiego centrum z okresu przedwojennego. Dzięki trzem alejom o trójkątnym układzie odtworzona będzie pierzeja, jaką w przeszłości tworzyły kamienice. Elementem nawiązującym do historii miasta ma też być narożne wejście do galerii, od strony ul. Stawowej.
W związku z rewitalizacją zostanie opracowany plan modernizacji układu komunikacyjnego, ulice wokół Placu Szewczyka zostaną przebudowane. W części podziemnej powstanie nowa ulica Dworcowa, przystanki komunikacji miejskiej oraz nowy dworzec autobusowy, a plac, który dotychczas zajmował dworzec autobusowy zamieni się w deptak z ławkami i fontannami.
 
 
Inwestycja będzie realizowana etapami, z których pierwszy zakończy się powstaniem nowego budynku dworca. Centrum wielofunkcyjne zostanie sfinalizowane w dwóch etapach. Planowane otwarcie centrum przewidziane jest na 2012 r. Oddanie do użytku wolno stojącego budynku biurowego przewidziane jest na IV kwartał 2013 r.
Inwestorem i deweloperem galerii jest hiszpańska spółka Neinver Sp. z o.o., będąca parterem PKP S.A. przy realizacji tego projektu. Projekt dworca powstał przy współpracy pracowni architektonicznej SUD Architectes.
 
Źródło: Cushman & Wakefield

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in