Etyka i odpowiedzialność zawodowa w budownictwie

24.05.2017

15 maja br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zawodowych inżynierów budownictwa i architektów z Andrzejem Adamczykiem, ministrem, i Tomaszem Żuchowskim, wiceministrem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, oraz Jackiem Szerem, głównym inspektorem nadzoru budowlanego.

Polską Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentowali: Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB, Joanna Gieroba, wiceprezes PIIB, Janusz Szczepański, członek Prezydium Krajowej Rady PIIB, oraz przewodniczący okręgowych izb inżynierów budownictwa.

Tematem spotkania była m.in. rola, działalność i odpowiedzialność samorządów zawodowych inżynierów budownictwa i architektów umiejscowione w granicach szeroko pojętego interesu publicznego.

– Myślę, że poprawa relacji pomiędzy ustawodawcą, resortem odpowiedzialnym za budownictwo i środowiskami jest zauważalna. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować propozycje i zmienić – jeśli trzeba – relacje odpowiedzialności zawodowej. Liczymy przy tym na samorząd jako na naszego partnera, z którym realizujemy wspólne cele i jesteśmy w stanie je osiągnąć – mówił minister Andrzej Adamczyk.

 

 

Andrzej Roch Dobrucki zwrócił uwagę, że dopóki nie jest znany cały ostateczny kształt przyszłej ustawy, trudno odnieść się do wszystkich zaproponowanych zmian mających regulować funkcjonowanie samorządów zawodowych. Prezes PIIB wspomniał o potrzebie zamieszczenia zapisu nawiązującego do art. 17 Konstytucji RP, w którym stwierdzono, że: „W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony”. Odniósł się także do egzekwowania odpowiedzialnego wykonywania zawodu przez inżynierów budownictwa i zwrócił uwagę, że należałoby wydłużyć czas poświęcony na prowadzenie postępowania przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sędziów dyscyplinarnych z pół roku do roku. Zaznaczył potrzebę uwzględnienia rzeczoznawców budowlanych w powstającej ustawie.

 

 

Na propozycję ministerstwa dotyczącą połączenia specjalności drogowej z mostową odpowiedziała Joanna Gieroba. – Niewłaściwe jest łączenie specjalności drogowej i mostowej ze względu na różną specyfikę obu branż oraz różny program kształcenia. Eksperyment polegający na likwidacji tych specjalności miał miejsce w latach 90. i przyniósł negatywny skutek, co miało swoje bezpośrednie przełożenie zarówno na funkcjonowanie branży, jak i realizowanych konstrukcji – zaznaczyła wiceprezes PIIB.

Organizatorzy spotkania konsultacyjnego z samorządami zawodowymi przypominali, że rolą samorządu zawodowego jest rozwiązywanie problemów związanych z wykonywaniem zawodu, odpowiadanie na pojawiające się wyzwania i dbanie o standard etyczny członków izb.

 

Źródło: PIIB i MIiB

Zdjęcia: MIiB

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.