Energooszczędne budynki, czyli jakie?

23.02.2010

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu na badania strategiczne dotyczące optymalizacji zużycia energii elektrycznej w budynkach.

Zwycięskie konsorcjum, które jako jedyne w kraju przeprowadzi badania, tworzą Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska oraz Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.
Badania, które prowadzić będzie konsorcjum przemysłowo-naukowe, będą częścią ogólnopolskiego projektu badawczego dotyczącego zwiększania efektywności energetycznej budynków. Zadaniem postawionym naukowcom jest opracowanie wytycznych dotyczących projektowania i eksploatacji budynków tak, aby zminimalizować zużycie w nich energii elektrycznej.
Prace konsorcjum rozpoczną się od diagnozy czynników zużycia energii w polskich budynkach i zdefiniowania dostępnych nowych technologii, które poprawiają efektywność obiektów. Na podstawie tej wiedzy powstanie modelowa instalacja, która będzie testowana w budynkach Euro-Centrum Parku oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Dane zebrane podczas analizy funkcjonowania instalacji posłużą za podstawę ostatniego elementu projektu – wytycznych zawartych w poradnikach dla projektantów i zarządców budynków. 
Na realizację zadań jednostki konsorcjum będą miały 3 lata. Liderem projektu jest Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej pod kierunkiem profesora Mariana Nogi.
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.