Dworzec w Szczytnie zostanie zmodernizowany

28.06.2019

Budynek dworca w Szczytnie to zabytek. Po modernizacji odzyska pierwotny wygląd. Planowane zakończenie prac to druga połowa 2020 roku.

Dworzec w Szczytnie – zakres modernizacji

Dworzec w Szczytnie jest objęty ochroną konserwatorską. Ze względu na jego walory architektoniczno-historyczne prace budowlane będą charakteryzować się ograniczoną ingerencją w strukturę zewnętrzną budynku. Zostanie odtworzony pierwotny wygląd budynku, ze szczególnym uwzględnieniem rekonstrukcji dachu. Zakres prac obejmie m.in. rozbiórkę wiatrołapu, zlikwidowanie lukarn, odtworzenie zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na dachu odtworzone zostaną lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice łącznie z kominowymi. Wnętrze dworca zostanie częściowo przebudowane. Oprócz przestrzeni do obsługi pasażerów na dworcu będą znajdowały się powierzchnie przeznaczone do działalności komercyjnej, które zostaną wykończone w standardzie deweloperskim. Dzięki usunięciu barier architektonicznych obiekt będzie dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością.

 

Zobacz: Modernizacja linii kolejowej Szczytno – Ełk

 

Wygląd dworca w Szczytnie przed remontem. Fot, Goggle Street View

 

Unowocześnienie otoczenia dworca w Szczytnie

Renowacji zostanie poddana również wieża ciśnień stojąca wpobliżu, a otoczenie wokół dworca zostanie zagospodarowane na nowo. Znajdą się tam stojaki na rowery, parking z 30 miejscami postojowymi, w tym dwoma dla rodzin z dziećmi i jednym dla osób z niepełnosprawnościami, a także zatoka autobusowa oraz strefa Kiss&Ride.

Finansowanie remontu dwarca w Szczytnie

Dworzec w Szczytnie zostanie zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Modernizacja obiektu uwzględniona jest w Programie Inwestycji Dworcowych. Wartość inwestycji to 16,5 mln zł netto.

 

Dworzec w Szczytnie – wizualizacja

 

Otoczenie dworca w Szczytnie po modernizacji (wizualizacja)

 

MI, Polskie Koleje Państwowe S.A.

 

Zobacz: Magistrala Wschodnia. Modernizacja linii kolejowych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.