Dworzec Swarzewo w remoncie

26.03.2024

Dworzec Swarzewo to historyczny obiekt położony w powiecie puckim. Celem jego przebudowy jest przywrócenie obsługi podróżnych i poprawa estetyki budynku.

 

Dworzec Swarzewo

 

Dworzec Swarzewo odzyska swój pierwotny wygląd. Z elewacji zostanie usunięty tynk i będzie ona wykończona cegłą, a dach – dachówką karpiówką w kolorze ceglanym. W nową estetykę dworca wpisze się też odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa w kolorze brązowym. Na elewacji od strony torów pojawi się zegar. Zaprojektowano na niej również napis przestrzenny w kolorze czarnym z logotypem PKP S.A. i nazwą miejscowości. Podobny, z tym że z napisem dworzec kolejowy, pojawi się również na fasadzie bocznej.

Dworzec Swarzewo pomieści niewielką poczekalnię oraz toalety. Poczekalnię zaprojektowano w odcieniach szarości. Na posadzce znajdą się duże szare płyty gresowe przypominające lastriko, natomiast na ścianach, do wysokości lamperii – wzór przypominający sztukaterię. Na suficie zostaną umieszczone oprawy liniowe. Poczekalnia będzie wyposażona w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz zegar. W jej pobliżu znajdzie się również niewielkie pomieszczenie na wynajem. W przestrzeni obsługi pasażerów wytyczono również miejsca na postawienie biletomatu oraz automatu z przekąskami.

Wraz z przebudową dworca zmieni się również jego otoczenie. Wykonawca ułoży m.in. nowe nawierzchnie chodników i drogi dojazdowej. W otoczeniu budynku znajdzie się także 12 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Na wiatę rowerową zostanie przebudowany, znajdujący się w pobliżu dworca budynek gospodarczy. W projekcie przewidziano też montaż elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze czy lampy, a także uporządkowanie terenów zielonych i wykonanie nowych nasadzeń.

Dworzec Swarzewo stanie się również bardziej ekologiczne dzięki zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia, a także pomp ciepła. Poza tym na wiacie rowerowej przy dworcu Swarzewo zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne. W projekcie uwzględniono również montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także inteligentnych systemów zarządzania budynkiem. Ponadto obiekt będzie pozbawiony barier architektonicznych, a także przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt przebudowy dworca Swarzewo to 5,88 mln zł brutto. Termin zakończenia jego modernizacji to koniec 2024 r.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” Sp. z o.o. Opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca zostało dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych.

 

Źródło: PKP SA

 

Przeczytaj też:

Dworzec Oleśnica zostanie wyremontowany

Łowicz Główny otwarty

Dworzec w Żelistrzewie – nowy obiekt w systemie IDS

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in