Dworzec Oleśnica zostanie wyremontowany

13.03.2024

Zabytkowy dworzec Oleśnica przejdzie gruntowną modernizację w ramach dążenia do poprawy infrastruktury transportowej i zachowania dziedzictwa kulturowego.

 

Dworzec Oleśnica

 

Dworzec Oleśnica jest obiektem zabytkowym. Związane z nim prace renowacyjne stanowią krok ku rewitalizacji tego kluczowego węzła komunikacyjnego. Do przetargu na remont dworca, ogłoszonego przez kolejową spółkę PKP S.A., przystąpiło 7 przedsiębiorstw. 21 listopada 2023 r. do realizacji zadania inwestycyjnego wybrano firmę BERGER Bau.

W ramach renowacji zostaną przywrócone historyczne elementy, takie jak ceglana elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, elementy drewniane oraz wiata peronowa przydworcowa. Zakłada się także wyburzenie wtórnej nadbudówki w skrzydle wschodnim oraz odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Budynek toalet zostanie zaadaptowany na letnią poczekalnię. Pojawią się także nowe wyjścia na patio. Budynek techniczny przy dworcu zostanie wyburzony. W budynku głównym wszystkie instalacje zostaną wymienione.

 

Dworzec Oleśnica

 

Dworzec Oleśnica będzie miał hol pełniący funkcję poczekalni. Zostaną tam ulokowane toalety oraz lokale usługowe, w tym kiosk i gastronomia. Ponadto planuje się umieszczenie stylizowanego napisu nad lokalem. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie w budynku pojawi się także kasa Polregio. Pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone na samorządową działalność edukacyjno-warsztatową. Znajdą się tam sala wielofunkcyjna i część biurowa. Na piętrze planowane są lokale komercyjne do wynajmu oraz dwie sale konferencyjne. Powstaną także windy. Na historycznym dworcu planowane jest zastosowanie systemów PSIM, BMS oraz BSKD.

 

Dworzec Oleśnica

 

– Historyczne elementy, takie jak powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, będą częściowo odrestaurowane i wyeksponowane. Zakres prac remontowych i adaptacyjnych jest znaczący ze względu na wielkość obiektu, jego stan oraz przyszłe funkcje – mówi Marcin Sikora, dyrektor ds. budownictwa ogólnego BERGER Bau.

Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na sierpień 2024 r., a rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 r. Zakończenie prac renowacyjnych przy elewacji przewidziano na październik 2025 r. Z kolei zakończenie inwestycji datowane jest na luty 2026 r. Koszt całej operacji szacowany jest na 54,8 mln zł.

 

Źródło: BERGER Bau

 

Czytaj także:

Łowicz Główny otwarty

Dworzec w Żelistrzewie – nowy obiekt w systemie IDS

Dworzec w Szymankowie po przebudowie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in