Dolina Nysy Kłodzkiej będzie mieć ochronę przeciwpowodziową

09.08.2023

Dolina Nysy Kłodzkiej przejdzie modernizację mającą na celu usprawnienie przepływu wód powodziowych.

 

Dolina Nysy Kłodzkiej zyska nową ochronę przeciwpowodziową w ramach kontraktu podpisanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z generalnym wykonawcą – firmą Budimex S.A. Inwestycja obejmie obszary Międzylesia, Kłodzka, Długopola-Zdroju oraz potoku Bystrzyca w Bystrzycy Kłodzkiej. W ramach kontraktu o wartości ponad 157,8 mln zł brutto przeprowadzona zostanie modernizacja infrastruktury, mająca na celu usprawnienie przepływu wód powodziowych, które najczęściej występują w tym rejonie.

Budimex będzie prowadził prace na następujących odcinkach cieków:

  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 172+200 do km 174+600 oraz odcinek potoku Dolna od km 0+000 do km 0+050 (obiekt Międzylesie);
  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 156+970 do km 158+100 oraz ujściowy odcinek potoku Porębnik na długości ok. 25 m (obiekt Długopole-Zdrój);
  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 148+078 do km 151+475 oraz potok Bystrzyca na odcinku od km 0+129 do km 1+659 (obiekt Bystrzyca Kłodzka);
  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 127+433 do km 134+312, odcinek rzeki Bystrzycy Dusznickiej od km ok. 0+203 do km ok. 0+332 oraz ujściowy odcinek potoku Jodłownik o długości ok. 100 m i ujściowy odcinek potoku Jaszkówka o długości ok. 50 m (Obiekt Kłodzko).

 

Dolina Nysy Kłodzkiej

 

Dolina Nysy Kłodzkiej na wymienionych odcinkach przejdzie m.in. prace: reprofilację istniejących murów regulacyjnych wraz z odcinkowym wzmocnieniem oraz umocnień skarpowych, rozbiórkę zniszczonych obiektów, ich odbudowę lub budowę nowej infrastruktury. Ponadto generalny wykonawca przeprowadzi oczyszczenie i remont wału przeciwpowodziowego (obiekt Kłodzko), przebudowę wału przeciwpowodziowego na Bystrzycy Dusznickiej oraz jazu w Obiekcie Kłodzko, a także przebudowę jazu i progów na bystrze w obiekcie Bystrzyca Kłodzka.

 

Fot. Nysa Kłodzka w okolicach Otmuchowa. Fot. Chawran – stock.adobe.com

 

Zrealizowane zostaną także: kanał migracji ryb na odcinku o długości ok. 500 m wraz z progiem kierującym (obiekt Bystrzyca Kłodzka), udrożnienie ichtiologiczne poprzez przebudowę i wykonanie na istniejących progach bystrzy lub budowę przepławki na jazie z rynną do migracji zstępującej, zlokalizowanej przy jazie na prawym brzegu (obiekt Kłodzko), budowa kanału migracji ryb (w warunkach niskiej wody) na odcinku o długości ok. 1450 m od jazu do ujścia Młynówki (obiekt Kłodzko), odbudowa gurtów (obiekt Kłodzko), a także remont ujściowego odcinka potoku Jodłownik Jaszkówka.

Generalny wykonawca będzie odpowiadać również za ukształtowanie linii brzegowej, w tym m.in. budowę schodów, chodników (obiekt Kłodzko) czy też profilowanie terenu pod plażę na odcinku ok. 50 m (obiekt Bystrzyca Kłodzka).

Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwca 2025 r.

 

Źródło: Budimex S.A.

 

Czytaj także:

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki w Kotlinie Kłodzkiej

Zastosowanie georusztów do wzmocnień i napraw wałów przeciwpowodziowych

Odra w kontekście zagrożenia powodziowego i awarii budowlanych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.