Dobrze mieszkać inteligentnie

14.05.2018

Technologie inteligentne obecne są w każdej dziedzinie życia. Dzięki nim klasyczne produkty zyskują nową funkcjonalność. Szczególnym miejscem na zastosowanie technologii inteligentnych jest dom oraz jego otoczenie, i to w tej przestrzeni znalazło się również miejsce, żeby takie urządzenia, jak brama garażowa, brama wjazdowa czy drzwi, zostały podłączone do inteligentnego świata internetu rzeczy.

 

 

Jeśli przeanalizujemy różne dziedziny życia i wykorzystane w nich funkcjonalności, połączenie z internetem staje się kolejnym etapem rozwoju produktów i usług. Internet rzeczy zaczyna wyznaczać sposób organizacji naszego życia. Stajemy się „smart”, a cała gama rozwiązań konsumenckich pozwala nam na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa. Począwszy od zakupów, przez zdalne sterowanie sprzętem w celu uniknięcia wypadków, monitoring warunków pogodowych, po ochronę dóbr osobistych. Katalog produktów i usług, które mogą być powiązane z internetem rzeczy, jest ogromny. Przykładem może być wykorzystanie podłączenia urządzeń do internetu w motoryzacji, sporcie i turystyce, a także kulturze i sztuce (muzea, kina) oraz wielu miejscach użyteczności publicznej (lotniska, hotele, sklepy). Szczególnym miejscem wykorzystania inteligentnych rozwiązań jest dom. Automatyka budynkowa to mnóstwo udogodnień: monitoring posesji, czujniki ruchu, inteligentne nawadnianie, termostaty uczące się użytkowników. Do innych możliwości należy dozór warunków zewnętrznych i wewnętrznych, jak chociażby obecności płynów w budynkach oraz zagrożeń instalacji. Inteligencja wkroczyła do domów w postaci lodówek, zdalnych pralek, które potrafią wykorzystywać energię w niższych taryfach. Sterując żarówkami, termostatami czy klimatyzacją, możemy kontrolować zużycie mediów. Co najważniejsze, możemy też zwiększyć bezpieczeństwo najbliższych dzięki systemom kamer czy alarmów.

 

 

Rozwój technologii mobilnych i coraz bardziej wszechstronny dostęp do sieci otworzyły kolejny etap w procesie ewolucji internetu rzeczy. Zmiany widoczne są również w zakresie bram garażowych, bram wjazdowych oraz drzwi wejściowych, które już teraz mogą porozumiewać się z użytkownikami. Do systemu inteligentnego domu można podłączyć także furtkę, drzwi boczne do garażu czy automatyczne drzwi tarasowe. Co możemy zyskać? Stały kontakt z domem z każdego miejsca na świecie. Do obsługi wystarczy telefon lub tablet z odpowiednią aplikacją sterującą. Z jej poziomu użytkownik ustawi scenariusz dnia, w którym zaplanuje, kiedy bramy czy drzwi mają się otworzyć i zamknąć. Poza scenariuszem również będzie mógł sterować dostępem do swojej posesji i domu – np. gdy dziecko zapomni kluczy, a nikogo nie będzie w domu lub gdy kurier będzie chciał zostawić paczkę za ogrodzeniem. Dodatkowo inteligentny dom to również wykorzystywana w telefonach geo- lokalizacja. Dzięki tej funkcji brama wykryje użytkownika, gdy będzie w pobliżu i zacznie się otwierać. To idealne rozwiązanie dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach i wszędzie tam, gdzie oczekiwanie na wjazd na posesje wiąże się z tamowaniem ruchu.

Inteligentny dom przynosi swoim mieszkańcom niebanalne korzyści. Jest to przede wszystkim poczucie posiadania kontroli nad domem oraz poczucie bezpieczeństwa zarówno swojego, jak i bliskich. Dostęp do aplikacji sterującej zabezpieczony jest indywidualnie ustalonym hasłem, a cały system szyfrowania opiera się na technologii stosowanej w bankowości mobilnej. Domownicy mogą więc spać spokojnie. Bramy i drzwi w wersji smart są również ściśle związane ze spełnieniem oczekiwań co do oszczędności zużycia energii oraz z wygodą. Inteligentne sterowniki do bram i drzwi pozbawiają nas konieczności noszenia przy sobie pęku kluczy oraz pilotów, a niekiedy pozwalają też zaoszczędzić na ubezpieczeniu budynku.

 

WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Wielogłowy 153, 33-311 Wielogłowy

tel. 18 447 71 11

faks 18 447 71 10

www.wisniowski.pl

marketing@wisniowski.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in