Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej?

Artykuł sponsorowany

28.09.2020

Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób na zagospodarowanie przestrzeni dachu płaskiego budynków w miejskiej infrastrukturze. Urozmaicają miejski krajobraz wprowadzając do niego więcej koloru i naturalnej roślinności. Poza estetyką, systemy zielonych dachów przynoszą wiele korzyści użytkowych – poprawiają klimat i jakość powietrza w miastach. Poznaj systemy dachów zielonych Tack-R.

 

 

Zielone dachy – w zgodzie ze światowymi trendami

Pierwszą kwestią, jaka przychodzi na myśl w związku z wykonawstwem zielonych dachów to przede wszystkim ich wartość architektoniczna i estetyka. Nieciekawa przestrzeń dachu płaskiego zostaje obsadzona piękną, kolorową roślinnością i korzystnie wpływa na poprawę wyglądu budynku, urozmaicając jego prostą, geometryczną formę. Zielony ogród na dachu wyróżnia budynek, nadając mu niepowtarzalny charakter. Wpisuje się ponadto w światowe trendy architektoniczne. W wielu krajach Europy, m.in. Francji, Niemczech, Norwegii przeważająca liczba budynków w miastach ma zielone dachy.
Zielony dach to idealna propozycja zarówno dla bloków mieszkalnych i apartamentowców, biurowców, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów komercyjnych, gdzie inwestor może maksymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć dodatkowe miejsce wypoczynku, np. dla gości hotelu czy restauracji. Może być wykonany zarówno na budynku starej kamienicy, jak i nowoczesnego wieżowca.

 

 

fot. Tack-R

Miasto ekologiczne. Zielone dachy i korzyści z ich zakładania

Ważny w dzisiejszych czasach aspekt ekologiczny, skłania do inwestycji w zielone dachy. Dlaczego? Ponieważ roślinność produkując niezbędny do życia tlen (dach zielony o powierzchni 15 m2 może wyprodukować tlen dla 10 osób), jednocześnie pochłania dwutlenek węgla oraz kurz i inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu (1 m² zieleni pochłania około 200 g kurzu). W przestrzeni zurbanizowanej, zwłaszcza przemysłowej (duża liczba fabryk, które produkują ogromne ilości dymów i zanieczyszczeń) jest to bardzo dobre rozwiązanie, które minimalizuje powstawanie smogu. Dachy zielone obniżają również temperaturę, dodatkowo przyczyniając się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję zanieczyszczeń emitowanych podczas produkcji energii. Wpływa to znacząco na poprawę jakości powietrza w miastach, co ma pozytywny skutek dla ludzkiego zdrowia i środowiska.

Systemy dachów zielonych Tack-R – rodzaje i konstrukcja

Dach zielony składa się z wielu elementów – posiada m.in. warstwę hydroizolacji, paroizolację, warstwę drenującą i oczywiście roślinną. Każdy z tych elementów narażony jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. wilgoci, wiatru, grzybów, nawozów czy kwasów organicznych. Dlatego musi być wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów i starannie wykonany. Niemożliwe jest zastosowanie każdego elementu z osobna. Dlatego dachy zielone są projektowane jako gotowe rozwiązania systemowe, szczegółowo opracowane przez producenta, z uwzględnieniem wszystkich detali. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie prawidłowo funkcjonującego zielonego dachu. Specjaliści Seleny, właściciela marki Tack-R, opracowali nowoczesne systemy dachów zielonych zoptymalizowanych pod względem doboru roślinności, dodatkowych obciążeń dachów i składowych systemu. W ofercie znajdują się dwa systemy dachów zielonych – intensywny oraz ekstensywny.

 

fot. Tack-R

Dach zielony ekstensywny – lekki i łatwy w utrzymaniu

System zielonego dachu ekstensywnego charakteryzuje się stosunkowo niedużą wagą wszystkich warstw a w szczególności wegetacyjnych. Nie służy on użytkowaniu, ale ma poprawić estetykę budynku i zwiększyć zasoby zieleni miejskiej. Zagospodarowanie podłoża jest łatwe, a w krótkim czasie od montażu pojawiają się rośliny. W tym systemie używa się  roślinności typu rozchodniki, mchy oraz porosty, które są bardzo lekkie, nie obciążają konstrukcji budynku i nie wymagają od inwestora wielkich nakładów pracy (regularnej pielęgnacji i nawadniania). To system dedykowany do domów, biurowców oraz bloków mieszkalnych.
Dach ekstensywny Tack-R składa się z: roślinności ekstensywnej, substratu GreenST Sedum, włókniny filtracyjnej GreenFiltr 100, warstwy drenażu GreenDrain, termozgrzewalnej membrany bitumicznej Tack-R Green S40, membrany bitumicznej samoprzylepnej Tack-R SU20 S25, warstwy termoizolacji EPS 100, która jest ułożona na samoprzylepnej paroizolacji Tack-R S ALU S26 i przymocowana do niej za pomocą kleju poliuretanowego KDT 12, pod nimi znajduje się strop betonowy z warstwą preparatu gruntującego Abizol-R Dr, Evomer.

Dach zielony intensywny – prawdziwy ogród na dachu

Drugi typ dachu zielonego – intensywny pozwala stworzyć inwestorowi prawdziwy ogród lub park na dachu z możliwością użytkowania przez cały rok. Podczas zakładania dachu intensywnego używa się bujnej, różnorodnej roślinności – od kwiatów, poprzez krzewy, na drzewkach skończywszy, którą dodatkowo można wzbogacić małą architekturą ogrodową, np. pergolami, ławkami czy kompletami wypoczynkowymi. Wówczas taka przestrzeń może pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale także rekreacyjną i wypoczynkową. Dlatego ten rodzaj dachu zielonego jest rekomendowany do budynków komercyjnych (restauracji, hoteli, kompleksów wypoczynkowych), a także uczelni, bibliotek i apartamentowców. Zielony dach intensywny wymaga więcej pracy niż dach ekstensywny (niezbędna regularna pielęgnacja roślin), jednak efekt, jaki daje, jest spektakularny i wyjątkowy.
Marka Tack-R oferuje kompleksowy system dachu intensywnego. Na stropie żelbetowym aplikuje się preparat gruntujący Base-R R Dr, Base-R W, na którym następnie umieszcza się paroizolację samoprzylepną Tack-R S ALU S26. Następnie za pomocą kleju poliuretanowego KDT 12 mocowana jest termoizolacja EPS 100, a na to nakładane są dwie membrany bitumiczne: samoprzylepna Tack-R SU20 S25 oraz termozgrzewalna Tack-R Green S40. Później instaluje się warstwę drenażu GreenDrain, włókninę filtracyjną GreenFiltr 100, substrat GreenST Herba, a na końcu sadzi wybraną roślinność intensywną.

 

fot. Tack-R

Dach zielony jako bariera ochronna przed upałem i deszczem

Systemy dachów zielonych bardzo często projektuje się i zakłada, aby zapewnić budynkom w centrach miast dobrą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. Jednym z największych problemów miejskiej zabudowy są tzw. wyspy ciepła – które powstają w trakcie nagrzewania się latem budynków pokrytych zwłaszcza blachą lub papą oraz asfaltowych dróg i betonowych chodników. Wygenerowane ciepło stwarza niekomfortowe warunki mieszkańcom. Dlatego niezbędne są rozwiązania, które zapewnią efekt chłodzący, jak właśnie zielone dachy. Roślinność pozwoli utrzymać temperaturę na akceptowalnym poziomie, zwłaszcza jeżeli będzie ona zastosowana na wielu dachach o dużej powierzchni skupionych blisko siebie.

 

Konstrukcja zielonych dachów tworzy ponadto warstwę drenażu, odprowadzając wodę deszczową z dachu do kanalizacji, przy czym wchłaniając część wody, opóźnia spływ pozostałej, dzięki czemu kanalizacja nie zostaje przeciążona. Stanowi to bardzo dobre zabezpieczenie przeciwpowodziowe i wspomagające działanie miejskiej kanalizacji. Zielony dach może wchłonąć rocznie nawet do 80% wody deszczowej.

 

Ponadto, zielone dachy stanowią bardzo dobrą warstwę izolacyjną i akustyczną. Dzięki temu systemowi, latem nie dochodzi do zbytniego nagrzewania się budynku, a zimą do utraty ciepła. Ponadto, roślinność absorbuje, a następnie odbija fale akustyczne, zmniejszając w ten sposób poziom hałasu ulicznego. Dzięki temu mieszkańcy i pracownicy budynków z dachami zielonymi mają zagwarantowany spokój i komfort przebywania we wnętrzu.

 

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.tack-r.pl

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in