Chemia budowlana – ogólne ujęcie w świetle oferty SCHOMBURG

25.07.2016

Budownictwo na przestrzeni wieków rozwijało się w sposób przewidywalny, proporcjonalnie w stosunku do rozwoju społeczeństw.

Ogólne zasady budowania były przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak każda następna generacja wzbogacała „arsenał” materiałów budowlanych o nowości ze swojej epoki. Gwałtowny rozwój nastąpił jednak w ostatnim stuleciu. Współczesne budownictwo dysponuje bogatym asortymentem produktów szeroko rozumianych jako chemia budowlana. Inżynier budownictwa ma do dyspozycji materiały, które jeszcze 30 lat temu nie były dostępne. W skład chemii budowlanej wchodzi mnóstwo produktów dostarczanych na rynek przez liczną grupę producentów, których nie sposób wymienić w tym artykule nawet z nazwy. Autor przedstawi jedynie w zarysie jednego z czołowych producentów chemii budowlanej, obecnego na krajowym rynku od blisko 25 lat – firmę SCHOMBURG Polska Sp. z o.o., która służy swoim klientom doradztwem technicznym oraz bogatą ofertą produktów do prowadzenia prac:

– renowacyjnych na obiektach zabytkowych (rodzina produktów: THERMO- PAL-SP THERMOPAL-GP11, THERMO- PAL-SR24, THERMOPAL-SR44 THER- MOPAL-ULTRA, THERMOPAL-FS33);

– hydroizolacyjnych wszelkiego rodzaju elementów (produkty AQUAFIN®-2K, AQUAFIN®-2K/M lub AQUAFIN-RS 300 oraz COMBIDIC-1K, COMBIDIC-2K, COMBIFLEX-DS, COMBIFLEX-DS, COMBIFLEX-EL, COMBIFLEX-C2/S, COMBIFLEX-C2/P);

– wykonawczych w zakresie posadzek przemysłowych [pełna gama produktów z rodziny INDUFLOOR);

– ochrony i naprawy konstrukcji betonowych i żelbetowych – produkty linii INDUCRET;

– z zakresu technologii betonu (prefabrykacja lekka i ciężka, produkcja betonu towarowego – SCHOMBURG RETHMEIER).

Odpowiedzialni producenci chemii budowlanej prowadzą prace rozwojowe mające na celu udoskonalenie swoich produktów tak, aby w pełni zaspokajały potrzeby klientów, którzy są szczególnie wymagający Podobnie działa firma SCHOMBURG – w swoim laboratorium badawczo-rozwojowym w Detmold nieustannie prowadzi prace w celu udoskonalenia obecnych produktów, a także opracowania i wdrożenia na rynek nowych, innowacyjnych rozwiązań gwarantujących utrzymanie pozycji lidera wśród producentów chemii budowlanej. Podobne działania podejmowane są w centrum kompetencyjnym technologii betonu w Kutnie [siedziba spółki SCHOMBURG Polska).

 

 

Flagowe produkty w ofercie SCHOMBURG to hydroizolacje z rodziny AQUA- FIN (AQUAFIN®-2K, AQUAFIN®-2K/M lub AQUAFIN-RS 300). Są to elastyczne, mineralne, bezszwowe zaprawy do wykonywania szczelnych powłok wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki optymalnemu składowi chemicznemu, a także odpowiedniemu doborowi stosu kruszyw i pozostałych składników, charakteryzują się one zdolnością do mostkowania rys, zachowują szczelność przy ciśnieniu do 7 barów, pracując w grubości 2 mm oraz są dyfuzyjne, co pozwala stosować je na wilgotne i niesezonowane podłoża.

W rodzinie AQUAFIN można także znaleźć produkty do odtwarzania przepony poziomej metodą iniekcji – krzemianowy preparat AQUAFIN-F oraz krem iniek- cyjny AQUAFIN-i380, od lat z powodzeniem stosowane podczas prowadzenia prac renowacyjnych. Nie sposób pominąć w tym miejscu produktu AQUAFIN-IC. Jest to jednokomponentowa, mineralna zaprawa uszczelniająca do stosowania na starych i nowych powierzchniach betonowych. Izolacja jest skuteczna w przypadku występowania parcia dodatniego i ujemnego.

Oferta firmy SCHOMBURG obejmuje również bitumiczne materiały do prowadzenia prac uszczelniających przeciwwilgociowych lub przeciwwodnych: COMBI- DIC-1K, COMBIDIC-2K, COMBIFLEX-DS, COMBIFLEX-DS, COMBIFLEX-EL, COM- BIFLEX-C2/S, COMBIFLEX-C2/R Wszystkie te produkty oparte są na materiałach bitumicznych, wspieranych odpowiednimi dodatkami chemicznymi oraz wypełniaczami, które w efekcie końcowym dają produkt do prowadzenia prac uszczelniających w strefach podziemnych. Naturalnie jest to tylko niewielki wycinek z oferty czołowego producenta chemii budowlanej, jakim jest firma SCHOMBURG, ale przedstawia mnogość produktów, jakie inżynier budownictwa ma obecnie do dyspozycji, aby podołać realizacji współcześnie wznoszonych obiektów.

 

mgr inż. Rudolf Juszczyk

doradca techniczny Schomburg Polska Sp. z o.o.

 

SCHOMBURG

ul. Sklęczkowska 18A, 99-300 Kutno
tel. 24 253 17 12, fax 24 253 63 56
biuro@schomburg.pl
www.schomburg.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.