Budowa Zbiornika Racibórz Dolny

11.12.2017

Budimex i Ferrovial Agroman zawarły z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach umowę na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

Wartość umowy to 903 mln zł brutto. Zakres prac obejmuje budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego o długości 22,4 km i wysokości 11 m. Składać się on będzie z zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-spustową doprowadzającą wodę do tzw. Odry Miejskiej, zapory lewobrzeżnej – 9,6 km i prawobrzeżnej – 8,8 km. Wykonane one zostaną w konstrukcji ziemnej. Całkowita pojemność zbiornika wyniesie ok. 185 mln m³.

Zbiornik Racibórz Dolny na rzece Odrze w woj. śląskim wybudowany zostanie jako polder – suchy zbiornik wypełniany wodą tylko w okresie przechodzenia wód powodziowych. Ma on chronić ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry – od Raciborza do Wrocławia.

 

Model terenu zbiornika wraz z zaporami (rys. Anna Uciechowska/Wikipedia)

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.