Biogazownia rolnicza

13.04.2011

Większość społeczeństwa świadoma jest faktu, iż zapasy energii są ograniczone. Dlatego też naukowcy dążą do zdobycia nowych, odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej. Coraz powszechniejsze stają się zatem elektrownie wiatrowe, a także kolektory słoneczne. Jeszcze innym, nowatorskim w naszym kraju sposobem wytwarzania energii, jest budowa biogazowni rolniczych. Ta bardzo wydajna technologia środowiskowa jest popularna na zachodzie Europy.

Biogazownia – jak to działa?

Biogazownia rolniczato instalacja przygotowana do celowej produkcji biogazu z odchodów zwierzęcych, biomasy roślinnej lub organicznych odpadów. Najczęściej składa się ona z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika na biogaz, zbiornika przefermentowanego substratu oraz agregatu kogeneracyjnego. Podstawę całej konstrukcji stanowią monolityczne zbiorniki żelbetowe. Te okrągłezbiorniki żelbetowe budowanedla biogazowni w systemie Wolf System gwarantują stabilną i szczelną konstrukcję, ekonomiczną eksploatację, a przede wszystkim efektywne mieszanie, pozwalające na optymalny rozkład substratów w zbiorniku. Biogaz, powstający w procesie fermentacji metanowej, jest paliwem bogatym w metan, dwutlenek węgla, jak również wodór, siarkowodór i azot. Zawartość tych związków i pierwiastków pozwala z powodzeniem przetwarzać go na energię elektryczną i cieplną. Warto zaznaczyć, że z 1 tony gnojowicy bydlęcej można wyprodukować od 250 do 350m³biogazu, z kolei z 1 tony obornikamożna otrzymać 350-450m³biogazu, natomiast z 1t kiszonki z kukurydzy można uzyskać aż 700m3 biogazu. Z 1 ml gazu można pozyskać 1 KWh. Oznacza to, że rolnik z wyżej wymienionego przykładu uzyskać może od 25000do 36000KWh energii elektrycznej.Potencjalny roczny przychód ze sprzedaży energii elektrycznej biogazowni o mocy np. 400kW przy optymalnym wykorzystaniu wsadu i ciepła może wynieść około 2 mln złotych. Obliczenie to pokazuje, że biogazownie są idealną alternatywą dla rolników, którzy posiadają własną gnojowicę, a także mają dostęp dodarmowychorganicznych resztek z gastronomii czy odpadów roślinnych.

 

 

Budowa biogazowni z firmą Wolf

Wiedza z zakresu inżynierii środowiska pokazuje, że naśladowanie natury w przypadku utylizacji odpadów jest najprostszym rozwiązaniem. Dlatego też biogazownie generujące energię elektryczną pochodzącą z materiału resztkowego z hodowli zwierząt, produkcji roślinnej, produkcji artykułów spożywczych, a także z lokali gastronomicznych stanowią krok milowy w tym właśnie kierunku. Warto jednak zaznaczyć, że nad poprawnością procesu przetwórczego czuwa prawidłowo skonstruowana instalacja biogazowni. Liderem wśród firm specjalizujących się w budowie tego typu obiektów jest firma Wolf System. Pierwszą biogazownie zbudowaliśmy już 21 lat temu, w samej tylko Austrii postawiliśmy 40 tego typu zakładów. Co więcej rocznie budujemy około 6000 okrągłych zbiornikówi silosówżelbetowychróżnego przeznaczeniado magazynowania substancji płynnych i sypkich. Dzięki własnej konstrukcji szalunków oraz wykwalifikowanej kadrze inżynierów-statyków rozwiązania sygnowane marką Wolf gwarantują stabilną konstrukcję, która posłuży przez długie lata – tłumaczy Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. z Siemianowic Śląskich. Eksperci w temacie budowy biogazowni wskazują, że optymalne io wiele bardziej efektywne są okrągłe zbiorniki, gdyż optymalnie wykorzystywany jest układ ogrzewaniaoraz mieszania substratu. Warto także dodać, że firma Wolf System jest w stanie w zależności od zapotrzebowania klienta, przygotowaćpełną dokumentację pod zezwolenie na budowę biogazowni, a wykwalifikowane ekipy budowlane sprawnie i zgodnie z założeniami realizują kolejne projekty. Ostatnim sukcesem była trwająca 5 miesięcy budowa biogazowni rolniczej w Kostkowicachi równolegle w Grzmiącej.

Przedsiębiorstwo Wolf System dostarcza gotowe zbiorniki fermentacyjne, pofermentacyjne, a także zbiornik magazynowy substancji przefermentowanej. Dodatkowo oferujemy także dostawę i montaż izolacjicieplnej na etapie wznoszenia zbiornika oraz wykonania elewacji zbiornika z blachy trapezoweji, jak również niektóre  urządzenia technicznewyposażenia zbiornika – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

 

 

Instalacja do produkcji biogazu przynosi wiele korzyści. Jedną z podstawowych zalet jest zysk ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej dla właścicieli biogazowni.– mówi Rajmund Reichel –Warto także zaznaczyć, że jest to efektywne i proekologiczne wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej i przetwórczej. Co więcej budowa takiego zakładu na terenie gminy może zaktywizować rolników, a także wpłynąć na modernizację polskiego rolnictwa. Lepsze wykorzystanie potencjału ziemi uprawnej, a także wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnych jako nawozu organicznego to kolejne atuty biogazowni rolniczej. Warto także wspomnieć o redukcji emisji metanu oraz dwutlenku węgla do atmosfery, jak również nieprzyjemnego zapachu, który wydzielają odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Nie można pominąć także kwestii finansowych i przychodów z tytułu podatków dla lokalnej administracji. Wymieniając kolejne zalety biogazowni rolniczych warto przede wszystkim pamiętać, że stworzone źródło energii odnawialnej będzie dostarczało do naszych domów i gospodarstw prąd oraz ciepło przez kolejne lata, jak nie stulecia. Dlatego tak ważne jest opracowanie kompletnej strategii powstawania sieci zakładów produkujących energię elektryczną z odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.dodaje ekspert z firmy Wolf System.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.