Bezpieczeństwo na budowach

31.03.2008

Firma Hünnebeck opracowała specjalnie dostosowany do wymogów bezpieczeństwa firm budowlanych i przemysłu budowlanego system zabezpieczenia bocznego o nazwie PROTECTO, którego wykorzystanie może wpłynąć na polepszenie tragicznych dotychczas  statystyk.

Upadki ze znacznych wysokości zaliczane są do najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków na placach budowy. Szczególnie zagrożone są osoby pracujące przy niezabezpieczonych krawędziach budynków, podczas wchodzenia i schodzenia ze stanowisk pracy oraz na rusztowaniach.
Wysoki stopień zagrożenia na budowach wynika z ciągłych zmian warunków pracy, niekorzystnych czynników pogodowych oraz z presji terminowego zakończenia robót. Odpowiedzialność spoczywa na kierowniku budowy, który powinien zapewnić stosowne środki zabezpieczające. W wielu krajach istnieją reguły – w Unii Europejskiej jest to Norma Europejska EN 13374 – które nakazują stosowanie zabezpieczeń przed upadkiem. Zabezpieczenie boczne potrzebne jest na każdej budowie – chroni personel, zapewnia oparcie dla ludzi, a w ostateczności umożliwia zatrzymanie spadającej osoby lub przedmiotu. Środki bezpieczeństwa redukują zatem liczbę wypadków i zwiększają równocześnie wydajność pracy.

System zabezpieczeń bocznych PROTECTO opracowany przez Hünnebeck zapewnia efektywną ochronę
w tym zakresie. Rozwiązanie spełnia wymagania klasy ochrony A normy EN 13374 i składa się z niewielkiej liczby dopasowanych elementów. Stabilny, ocynkowany ogniowo słupek z automatycznym zabezpieczeniem służy do mocowania desek balustrady lub siatki zabezpieczającej, która nawet przy większych odstępach słupków daje zabezpieczenie na całej powierzchni. Za pomocą szerokiego asortymentu uchwytów słupki można mocować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zabezpieczenie boczne. Na stropach betonowych stosuje się najczęściej stopę śrubową. Do montażu na krawędziach schodów i strychach przygotowane są specjalne konsole, które bez problemu mogą być przykręcone lub zaciśnięte również na elementach stalowych. Dodatkowe uchwyty do zastosowania na elewacjach lub szalunkach drewnianych obejmują oprócz ochrony przed upadkiem także szalunek czołowy stropu.

{mospagebreak}

Dużą zaletą systemu osłon bocznych jest szybki oraz pewny montaż i demontaż na budynkach lub instalacjach przemysłowych podczas prac budowlanych i remontowych.
System PROTECTO opiera się na rozległej wiedzy technicznej i know-how oraz wieloletnim doświadczeniu w obszarze technologii szalunków i rusztowań. Warunkiem bezpieczeństwa pracy jest odpowiednio wczesne zaplanowanie środków bezpieczeństwa adekwatnych dla danego placu budowy.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.