Będzie rozprawa sądowa między GDDKiA i spółką Budimex Dromex

29.07.2009

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie pozwu, jaki został złożony przez spółkę Budimex Dromex o zapłatę kary umownej z tytułu odstąpienia przez GDDKiA od kontraktu na budowę obwodnicy Augustowa.

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał 16 lipca orzeczenie w sprawie nakazu zapłaty 43,9 mln zł i odsetek przez Skarb Państwa na rzecz Budimeksu Dromeksu, ale dał czas GDDKiA do 3 sierpnia na złożenie sprzeciwu wobec tej decyzji. GDDKiA taki sprzeciw złoży. Dopiero po jego złożeniu zostanie ustalona data rozprawy sądowej. W jej efekcie zapadnie wyrok w tej sprawie. GDDKiA niezmiennie uważa, że nie musi płacić kary umownej na rzecz spółki Budimex Dromex.
GDDKiA odstąpiła od umowy z Budimeksem Dromeksem w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zapadł w połowie grudnia 2008 roku. Na jego mocy białostocki oddział GDDKiA nie miał prawomocnych decyzji, które umożliwiałyby kontynuowanie budowy. Sąd uznał m.in., że decyzja środowiskowa w sprawie tej inwestycji została wydana wadliwie. GDDKiA nie może być zatem adresatem pozwu Budimeksu Dromeksu, ponieważ nie wydaje decyzji środowiskowych.
Zawieszenie robót do czasu uzyskania nowych decyzji narażałoby Skarb Państwa na dodatkowe koszty. W związku z tym, z uwagi na interes społeczny, GDDKiA oddział w Białymstoku podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy.
 
Źródło: GDDKiA
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.