Autodesk BIM Days 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0

23.10.2020

5 intensywnych dni, 35 sesji tematycznych, 44 prelegentów, blisko 1000 uczestników – tak prezentowała się wirtualna konferencja BIM Days 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0.

 

BIM Days 2020

 

W BIM Days 2020 wzięli udział przedstawiciele firm reprezentujących wszystkie etapy procesu budowlanego – architekci, konstruktorzy, instalatorzy, wykonawcy, deweloperzy, inwestorzy publiczni i prywatni. Swoją wiedzą dzielili się eksperci polscy i zagraniczni, przykłady wykorzystania BIM – element zawsze wysoko oceniany – prezentowali przedstawiciele firm działających w Polsce. Po raz pierwszy konferencja była realizowana w trybie wirtualnym.

– Cieszy nas wysoka frekwencja na pierwszej wirtualnej konferencji BIM Days. Udział wszystkich grup związanych z branżą architektoniczno-budowlaną pokazuje, że BIM przestaje być domeną świata projektowego. Korzyści z pracy w oparciu o jeden inteligentny model dostrzegają zarówno firmy budowlane, jak i deweloperzy oraz inwestorzy. To trend, który wzmacnia się z roku na rok – powiedziała Grażyna Kołodziejek, Country Marketing Manager, Autodesk. – Dziękuję uczestnikom, prelegentom, partnerom i sponsorom. Ich zaangażowanie sprawia, że BIM Days to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce. Słuchacze docenili wysoki poziom merytoryczny agendy, bardzo dobre przygotowanie i dobór prelegentów, a także różnorodność zagadnień. Multidyscyplinarne podejście do BIM przedstawili klienci Autodesk, mówiąc o prowadzeniu projektów zarówno w tych twardych, jak i miękkich obszarach.

– W pracy z zespołami BIM wyróżniam dwa rodzaje komunikacji, pierwszą z nich jest komunikacja menedżerska, drugim rodzajem jest komunikacja poprzez model BIM, czyli przekazywanie informacji o budynku za pomocą modelu, o instalacjach, jego konstrukcji, jego wyglądzie, materiałach wykończeniowych, obciążeniach, analizie nasłoneczniania itd. Te informacje są zawarte w BIM, niezbędna jest jednak właściwa komunikacja, aby je efektywnie wykorzystać – tak o roli komunikacji w zespole projektowym mówiła Aleksandra Zielazna-Pawlukiewicz, Project | BIM Manager z Fort Polska.

O praktyce BIM opowiadali przedstawiciele Warbud, prezentując punkt widzenia generalnego wykonawcy. – BIM jako podstawa to model 2D/3D, wizualizacje i zbiór informacji, natomiast za tą podstawą kryją się niezliczone procesy związane z komunikacją, wykorzystywaniem danych, legislacją, o czym często zapominamy, a z punktu widzenia generalnego wykonawcy jest dla nas bardzo ważne – podkreślił Jakub Kulig, kierownik Zespołu ds. wdrożenia BIM, Warbud. Cele, dla których Tetris, międzynarodowa firma zajmująca się realizacją wnętrz, zdecydowała się wdrożyć BIM, przedstawiła Joanna Gajewska-Sokołowska, zastępca Dyrektora ds. Operacyjnych, Tetris. – Zrobiliśmy to ze względu na rozwój naszego biznesu i potrzebę integracji w regionie EMEA. Działamy w wielu krajach, dlatego ważna jest dla nas digitalizacja procesów i optymalizacja narzędzi oraz dostęp do szerszego zakresu danych projektowych, tak abyśmy mogli jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów. Nie bez znaczenia były też trendy na rynku budowlanym i nasze ambicje w tym zakresie jako firmy wykańczającej wnętrza. BIM się w to wpisuje – powiedziała.

Perspektywę dopełniła obecność inwestora. – W Dom Development głównym powodem wdrożenia BIM i platformy BIM360 była potrzeba usprawnienia komunikacji między inwestorem, generalnym wykonawcą a projektantem. Wśród wielu korzyści z implementacji BIM w organizacji mogę wymienić standaryzację dokumentów, a także stały dostęp do plików i procesów, co eliminuje ilość wydruków, a my stajemy się bardziej eko – skomentował Adam Samsonowicz, BIM Manager, Dom Development. Zwieńczeniem konferencji były sesje tips & tricks, w których partnerzy Autodesk przedstawiali praktyczne wskazówki usprawniające codzienną pracę, m.in. w programie Revit, BIM 360 Design, CMI 3D, CAD, Formit.

Patronem BIM Days 2020, które odbyło się 9 października br. była Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Więcej na: www.autodesk.pl/campaigns/bim-days.

 

Sylwia Rudzka

 

Czytaj także: BIM – teraźniejszość i bliska przyszłość

Instalacje wentylacyjne projektowane w BIM

Metodologia BIM w inwestycjach drogowych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.