Akustyka ścian wybudowanych w systemie Optiroc Blok

26.09.2007

Keramzytobetonowe wyroby systemu Optiroc Blok są coraz częściej wykorzystywane na polskich budowach. Ich główny składnik, keramzyt, dzięki swojej porowatej strukturze wewnętrznej bardzo dobrze izoluje cieplnie i akustycznie.

O termoizolacyjnych walorach materiałów wiemy już sporo i potrafimy tę wiedzę dobrze wykorzystać na etapie projektowania oraz wykonawstwa, natomiast w obszarze akustyki nadal uczymy się właściwych rozwiązań technicznych. Warto pamiętać o tym, że ściana izoluje akustycznie głównie od dźwięków przenoszonych drogą powietrzną. Aby izolacja była skuteczna, ściana musi być „szczelna”. Wszelkie niewypełnione lub wypełnione częściowo spoiny pionowe i/lub poziome stanowią „kanały”, którymi przenika hałas. W trakcie badań nad izolacyjnością akustyczną systemu Optiroc Blok (wyniki dostępne na www.optirocblok.pl) testowano ściany wykonane z pięciu różnych elementów.

Zgodnie z założeniami systemu jedynie pustaki Termo Optiroc „24” i „36,5” badane były jako ściany murowane wyłącznie na spoinę poziomą (pełną). Pozostałe elementy, w tym pustak Termo Optiroc „12” oraz bloczek Termo Optiroc „18” Akustyczny, murowane były na pełne spoiny – poziomą i pionową. Pomimo że elementy te mają ukształtowane połączenie pióro–wpust należy je murować z pełnym wypełnieniem spoiny pionowej.  Zamki pióro–wpust wypełnione zaprawą lepiej doszczelniają połączenia pionowe pustaków niż w przypadku gładkich powierzchni elementów. Szczególnie ważne jest to przy stosowaniu bloczków akustycznych o grubości 18 cm. Bloczek Termo Optiroc „18” Akustyczny jest jednym z najcieńszych elementów pozwalających na wykonywanie ścian między mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym. Jednak, by ściana skutecznie izolowała akustycznie, musi być wykonana poprawnie, czyli powinna być murowana z pełnym wypełnieniem spoin poziomych i pionowych.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski
doradca techniczny

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.