AFI V.Offices z najwyższym w Polsce poziomem BREEAM

10.03.2021

Biurowiec AFI V.Offices w Krakowie otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w fazie realizacji i przekazania budynku do użytkowania. To najwyższy wynik w Polsce.

 

AFI V.Offices

 

AFI V.Offices zlokalizowany jest w centrum Krakowa. Budynek biurowy zdobył aż 98,87% w certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding w fazie realizacji i przekazania do użytkowania. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla inwestycji na terenie Polski. Biurowiec plasuje się też na drugim miejscu certyfikacji BREEAM na świecie w kategorii budynków biurowych. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony biurowiec na świecie. Certyfikacja przeprowadzona została przez firmę Sweco Polska.

 

AFI V.Offices

 

Certyfikat BREEAM to system oceny wielokryterialnej, ukierunkowany na zrównoważone budownictwo. Budynki poddawane ewaluacji muszą spełniać wysokie wymagania, uszeregowane w 10 kategoriach: Zarządzanie, Zdrowie i Samopoczucie, Energia, Transport, Woda, Materiały, Odpady, Ekologia (bioróżnorodność), Zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska oraz Innowacje.

Projektanci AFI V.Offices zastosowali w nim m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych i kotłownię na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe. We wnętrzach zastosowano wysokowydajny system wentylacji oraz wykończono powierzchnie biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Obiekt ma też obszerne, zielone patio.

 

AFI V.Offices

 

Główne cechy AFI V.Offices składające się na doskonałą ocenę BREEAM:

 • wysoka efektywność energetyczna budynku wynikająca z bardzo dobrej izolacyjności budynku i wysokiej sprawności jego systemów instalacyjnych;
 • strefowane, energooszczędne oświetlenie wnętrz, pozwalające na dostosowanie warunków oświetlenia do jak największej ilości użytkowników budynku;
 • energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, dodatkowo ograniczające zanieczyszczenie światłem sąsiednich działek;
 • nieprzesłoniony widok z okien pozwalający pracownikom na „odpoczynek oczu” (tzw. re-focus);
 • rozbudowany system liczników mediów oraz czujników parametrów pracy instalacji w budynku, umożliwiający szczegółową kontrolę działania budynku;
 • zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne) w celu wspomagania systemów energetycznych budynku;
 • energooszczędne windy w budynku z systemem przydziału kursów na konkretne piętra;
 • bardzo dobra lokalizacja pod kątem dostępu do transportu publicznego i lokalnych sklepów, urzędów;
 • stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych;
 • udogodnienia dla rowerzystów: wiata rowerowa, prysznice, szatnie, przebieralnie;
 • oszczędna armatura wodna – budynek będzie zużywał minimum 55% mniej wody niż budynek referencyjny;
 • wodooszczędny system podlewania zieleni na działce;
 • użycie środków chłodniczych o zmniejszonym wpływie na środowisko;
 • ograniczenie emisji hałasu z urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

 

 

Biurowiec AFI V.Offices już wcześniej otrzymywał nagrody i certyfikaty dotyczące zrównoważonego budownictwa: certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w fazie projektowania (uzyskany wynik 90,57% był najwyższym w całej Europie Środkowo-Wschodniej); statuetkę BREEAM Awards 2018 Winner w kategorii Central and Eastern Europe (najbardziej ekologiczny budynek w Europie Środkowo-Wschodniej); nominację do nagrody BREEAM Awards 2018 w kategorii Design jako jeden z 6 najlepszych na świecie zaprojektowanych budynków ekologicznych BREEAM; wyróżnienie PLGBC GREEN BUILDING AWARD 2017 w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”; wyróżnienie PLGBC GREEN BUILDING AWARD 2019 w kategorii „Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany”.

Inwestycja została oddana do użytkowania w 2019 r. Inwestorem była spółka AFI Europe. Generalnym wykonawcą był Warbud. Projekt architektoniczny stworzyła firma Iliard Architecture & Interior Design.

 

Czytaj także: Na krakowskim AFI V.Offices zawisła wiecha

Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem BREEAM i dachem bagiennym

Ghelamco – pierwsi w Polsce z certyfikatem BREEAM

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.