Ghelamco – pierwsi w Polsce z certyfikatem BREEAM

06.07.2010

Ghelamco jako pierwsza firma w Polsce uzyskała popularny w Europie certyfikat ekologiczny BREEAM. Deweloper otrzymał świadectwo dla warszawskiego biurowca Trinity Park III.

BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) to najbardziej rozpowszechniony sposób certyfikacji budynków uwzględniający aspekty ekologiczne podczas oceny projektów. W czasie certyfikacji oceniane są takie kategorie jak: zrównoważone zarządzanie, zużycie energii i wody, jakość powietrza w budynku, zastosowanie ekologicznych materiałów, niski poziom wytwarzanych odpadów czy zapewnienie przyjaznych warunków pracy.

 

 

 

Uzyskanie certyfikatu to długotrwały proces. Zazwyczaj współpraca z akredytowanym asesorem oceniającym budynek rozpoczyna się już na etapie planowania inwestycji. Ghelamco  zdecydowało się na certyfikację budynku oddanego już do użytku. Sukces zasługuje na uznanie tym bardziej, że wdrożenie zmian branych pod uwagę przez assesora nie było już możliwe. Mimo tego firma uzyskała certyfikat z wynikiem „very good”. Wynik ten jest uznaniem dla ekologicznych standardów stosowanych podczas budowy przez Ghelamco.

 

Czynniki, które miały wpływ na decyzję o przyznaniu certyfikatu Trinity Park III, to m.in. zastosowanie energooszczędnych wind i oświetlenia oraz zmniejszeniu ilości wód opadowych odprowadzanych do kanalizacji. Budynek posiada także rozbudowany system automatycznego zarządzania BMS, a wybór elewacji poprzedzony został specjalistycznymi analizami m.in. LCC (Life Cycle Cost, analiza kosztów w całym okresie funkcjonowania budynku). Do wykończenia biurowca deweloper użył materiałów charakteryzujących się brakiem lub bardzo małą emisją związków zanieczyszczających środowisko.

 

 

„Spełnienie tak restrykcyjnych wymagań nie jest proste. Jest to wielkie wyzwanie dla każdego dewelopera. Udało nam się zdobyć świadectwo BREEAM jako pierwszym w Polsce. To duże wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni” – cieszy się Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo- Wschodnią.. I jak zauważa rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej cenione przez najemców sektora biurowego w Polsce, gdyż wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji np. w zakresie zużycia energii. „Wiedza zdobyta w procesie certyfikacji z pewnością zostanie wykorzystana podczas planowania budynków Ghelamco w przyszłości” – dodaje van der Toolen.

 

Nagrodzony warszawski biurowiec Trinity Park III zlokalizowany przy ul. Domaniewskiej oddany został do użytku w maju 2009 roku. Oferuje 30.500 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in