Na początku 2022 roku zostanie otwarty po remoncie Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Przygotowania do rewitalizacji obiektu trwały od 2013 roku. Roboty budowlane kosztowały około 29 milionów złotych.
Budynki Teatru Kameralnego w Bydgoszczy powstały w połowie XIX wieku. Początkowo miały charakter restauracyjno-rozrywkowy. Pod koniec XIX wieku powstała sala na 600 osób. W latach 1947-1949 miejsce zaadaptowano na scenę spektakli teatralnych. Obiekt ze względu na zły stan techniczny wyłączono z użytkowania w 1988 roku. W 2006 roku gmach trafił w ręce miasta. W 2013 roku rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji z wykorzystaniem funduszy unijnych. Prace budowlane rozpoczęły się w 2019 roku.
Historyczne zdjęcie budynków Teatru Kameralnego. Źródło: www.bydgoszcz.pl
Teatr Kameralny w Bydgoszczy – zakres remontu
Główną część gmachu wzniesiono niemal od podstaw. Wykorzystano jednak oryginalny materiał do odtworzenia ściany od strony ul. Podwale. Przywrócono w niej otwory okienne i dodano sztukaterię.
Źródło: www.bydgoszcz.pl
Podczas prac pod nadzorem konserwatora odtworzono najcenniejsze elementy świadczące o historii gmachu, który przez wiele lat pełnił funkcje kulturalne. Wiele rozwiązań związanych z ostatecznym wyglądem elewacji to efekt współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki. Nie wszystkie pomysły ekspertów udało się jednak wcielić w życie ze względu na wytyczne niezależnych od miasta służb konserwatorskich. Obiekt jest w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część korytarzy ma charakter pochylni. Przy schodach znajdują się podnośniki, a komunikację pomiędzy piętrami zapewniają windy.
Źródło: www.bydgoszcz.pl
Wiele dodatkowych prac na etapie budowy dotyczyło oświetlenia. Zadbano również o nowoczesne rozwiązania poprawiające akustykę we wnętrzu.
Pracom konserwatorskim poddano też budynek przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej. Zachował on oryginalny kształt. Na elewacji frontowej wykonana została imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie. Dach przykryty jest dachówką.
Źródło: www.bydgoszcz.pl
Zobacz też:
Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy gotowa do użytku
Wyspa świętej Barbary w Bydgoszczy będzie wyglądać inaczej
Młyny Rothera w Bydgoszczy. ZDJĘCIA
O nowym Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy
Scena została wyposażona w nowoczesne rozwiązania techniczne. W teatrze jest jedyna w Bydgoszczy na stałe wbudowana scena obrotowa. Oprócz tego jest 16 wyciągów elektrycznych, wyciąg kurtynowy, 3 mosty oświetleniowe i zapadnia towarowo-dekoracyjna.
Budynek można podzielić na kilka stref użytkowych:
- przestrzeń sali teatralnej wraz z zapleczami i strefą dla widzów,
- zaplecze biurowe w północnej części obiektu,
- zaplecze techniczne w kondygnacji podziemnej,
- sala wielofunkcyjna w budynku zabytkowym.
W sali teatralnej znajdują się 232 miejsca w trzynastu rzędach foteli. Powierzchnia użytkowa obiektu to 3418 metrów kwadratowych.
Źródło: www.bydgoszcz.pl
Teatr Kameralny w Bydgoszczy będzie nową miejską instytucją kultury, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Będą tu prezentowane formy dramatyczne i muzyczne. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców.
Zespół Teatru Kameralnego otrzymał już (jesień 2021 r.) klucze do zrewitalizowanego gmachu u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale. Obiekt ma być otwarty dla publiczności na początku 2022 roku.
Bydgoszcz odzyskuje po wielu latach drugą scenę teatralną – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszę się, że powołaliśmy wcześniej nową instytucję, która mogła „z marszu” odebrać klucze do odbudowanego gmachu. Liczę, że zespół dyrektora Mariusza Napierały, pełen ciekawych pomysłów i optymizmu wykorzysta wszystkie możliwości techniczne nowoczesnego gmachu. Warto podkreślić, że zależy nam na kompleksowej rewitalizacji salonu Bydgoszczy. Stąd na 2022 rok zaplanowaliśmy zlecenie prac przy rewitalizacji Rybiego Rynku. Obecnie projekt jest aktualizowany, między innymi z udziałem Rady ds. Estetyki.
Roboty budowlane pochłonęły około 29 mln złotych. Inwestor korzystał z funduszy europejskich w ramach programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.
Urząd Miasta Bydgoszczy
Sprawdź:
Wielopoziomowy parking w Bydgoszczy
Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy
Nowa przystań wioślarska w Bydgoszczy