Nowoczesne technologie w budownictwie. BIM – rewolucja nadchodzi?

19.01.2017

Czym jest BIM? Czy jest to rewolucja in spe, czy też rzeczywistość, która już trwa i wymaga konkretnych działań polskich inżynierów?

Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu pt. „Nowoczesne technologie w budownictwie. BIM – rewolucja nadchodzi”, który odbył się 14 listopada 2016 r. w Łodzi, w ramach IX Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2016.

Panel był ukoronowaniem prawie dwuletniej współpracy Łódzkiej OIIB z SEC – Smart Engineering Cluster, która zmobilizowała środowisko łódzkich inżynierów do przedefiniowania obecnie stosowanych metod zarządzania w branży budowlanej, dostosowując je do najnowocześniejszych europejskich standardów. Jednym z nich jest BIM (Building Information Modeling), który stał się tematem przewodnim spotkania.

 

 

Podczas przeszło 1,5-godzinnego wykładu inżynierowie SEC przedstawili własne, nowatorskie spojrzenie na technologię BIM, oparte na swoich doświadczeniach oraz badaniach naukowych. Zespół w składzie: Łukasz Majchrzak, Dariusz Sokołowski, Agata Glinkowska-Musiałek, Agata Maciejewska, Adam Chyliński, Radosław Wojdyła oraz Maciej Dobra- nowski to grupa praktyków i naukowców. Zaprezentowali oni zagadnienia związane z wdrożeniem, standaryzacją oraz trudnościami wynikającymi z procesu budowania informacji o budynku, odnosząc się do wszystkich etapów życia inwestycji budowlanej (koncepcja, projektowanie 3D, harmonogramowanie, kosztorysowanie, analizy symulacyjne w oparciu o model BIM, zarządzanie obiektem po jego wybudowaniu). Ostatnia część wystąpienia oraz dyskusja panelowa zostały poświęcone możliwym kierunkom rozwoju technologii BIM. Przedstawiono także rekomendacje dla wdrożenia BIM w Polsce w oparciu o obowiązujący i projektowany stan prawny. W podsumowaniu panelu stwierdzono, że BIM nie jest już dzisiaj innowacją, lecz rzeczywistością wielu firm. Na świecie metodologia BIM jest już wdrożona – pierwszy standard brytyjski dotyczący BIM opublikowano w 2007 r. My nadal nie mamy takiego standardu, co oznacza, że jesteśmy daleko w tyle i niedługo nie będziemy w stanie nawiązywać równej walki z uczestnikami bogatszych zachodnich rynków. Jeżeli potraktujemy BIM jako rodzaj języka, którym posługiwać się mają uczestnicy procesu budowlanego, to można powiedzieć, że stworzono zupełnie nowy język, którego musimy się nauczyć, aby móc uczestniczyć w tych rynkach.

 

 

 

BIM to pewna metodologia w procesie inwestycyjnym. Oprogramowanie nie musi być ani drogie, ani trudne. Natomiast trudny i wymagający jest proces oraz jego organizacja – i to jest to, nad czym musimy pracować. Warto zauważyć, że obecnie na poziomie ministerstwa trwają także konsultacje dotyczące tego, co się dzieje w zakresie wdrażania BIM na uczelniach.

Licznie zgromadzeni uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili zorganizowany przez Łódzką OIIB panel. Andrzej R. Dobrucki, prezes PIIB, polemizował w czasie dyskusji z pojawiającą się opinią, iż inżynierów należy przygotowywać stopniowo do wprowadzania pełnego systemu BIM, i wyraził zdanie, że należy szybko uczyć się systemu, ponieważ w przeciwnym przypadku będziemy tylko pomocnikami zagranicznych projektantów. Dziękując organizatorom, stwierdził również, że przedstawione w trakcie panelu materiały i prezentacje powinny być udostępnione, a także rozpowszechniane jako cenne źródło informacji o BIM oraz związanych z tą tematyką zagadnieniach.

Patronat honorowy nad tym zorganizowanym przez Łódzką OIIB wydarzeniem objęła Polska Izba Inżynierów Budownictwa, a partnerami panelu byli: SEC – Smart Engineering Cluster oraz Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

 

Renata Włostowska

Zdjęcia Jacek Szabela

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in