Nie każde odstępstwo jest istotne

12.10.2006

Autor wyjaśnia, na czym – w świetle obowiązujących przepisów – polega istotne i nieistotne odstąpienie (zmiana) od zatwierdzonego projektu budowlanego i pozwolenia na budowę.

Autor wyjaśnia, na czym – w świetle obowiązujących przepisów – polega istotne i nieistotne odstąpienie (zmiana) od zatwierdzonego projektu budowlanego i pozwolenia na budowę.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późń. zm.) wprowadziła do działalności budowlano-inwestycyjnej pojęcia: odstępstwo istotne od zatwierdzonego projektu budowlanego i pozwolenia na budowę oraz odstępstwo nieistotne. Pojęcia te aż do 2003 r. nie były bliżej zdefiniowane. Do tego czasu rozstrzygająca była interpretacja właściwego organu, który odpowiednie zmiany, w stosunku do rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym, klasyfikował jako zmiany istotne lub nieistotne.

 

 Fot.: K. Wiśniewska 

W ramach nowelizacji ustawy Prawo budowlane w 2003 r. wprowadzono nową regulację, zawartą w art. 36a, doprecyzowującą, jakie zmiany mogą być traktowane jako istotne. Zmiany w tym artykule wprowadzono jeszcze później. Aktualna regulacja (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118) podana w art. 36a rozstrzyga, że:
ust. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Ust. 5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (uchylony),
4) (uchylony),
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów wymaganych przepisami szczególnymi.
Ust. 6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

Z powyższej regulacji wynika, że zmiany w stosunku do rozwiązań zawartych w zatwierdzonym projekcie budowlanym mają charakter istotny, jeżeli dotyczą jednego z elementów wyszczególnionych w ust. 5 w art. 36a. Oznacza to, że inne zmiany niż określone w tej regulacji ustawodawca uznał za nieistotne. Zmiany nieistotne mogą być dopuszczone za zgodą projektanta, autora projektu budowlanego lub pełniącego nadzór autorski, z warunkiem wniesienia tych zmian w dokumenty projektu budowlanego, w sposób określony w ust. 6. Zmiany istotne mogą być dopuszczone tylko po uzyskaniu nowego pozwolenia na budowę. Wymaga to przedłożenia do właściwego organu zamiennego projektu budowlanego (elementów zmienianych) z dołączeniem uzgodnień i opinii, jeżeli zmiana dotyczy elementów poprzednio uzgodnionych i opiniowanych. Dokumenty, będące załącznikiem do wniosku o zmianę pozwolenia na budowę, powinny spełniać wymagania rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. Nr 120, poz. 1133). (…)
dr ALEKSANDER KRUPA
Izba Projektowania Budowlanego

  Zamów
prenumeratę

Więcej – czytaj w „Inżynierze budownictwa”, październik 2006. 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in