Zmiany w prawie – październik 2019

11.12.2019

Zmiany w prawie: wymagania techniczne dla stacji gazu ziemnego, charakterystyka energetyczna budynku, udostępnianie materiałów z zasobu geodezyjnego, ocena wodnoprawna, porty zewnętrzne.

W październiku 2019 roku wprowadzono następujące zmiany w prawie:
 

1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie rodzajów inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1752)
 

Rozporządzenie zawiera wykaz rodzajów inwestycji i działań mogących wpłynąć na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej.
 

Data: 28.09.2019

Status: weszło w życie
 

Fot. stock.adobe / Andrey Popov
 

2. Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań technicznych dla stacji gazu ziemnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1757)

Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji gazu ziemnego. Regulacja wskazuje także rodzaje badań technicznych stacji gazu ziemnego przeprowadzanych przez Urząd Dozoru Technicznego oraz sposób i terminy przeprowadzania tych badań, a także wysokość opłat za wydanie przez Prezesa UDT opinii oraz przeprowadzenie przez UDT badań technicznych.
 

Data: 1.10.2019

Status: weszło w życie
 

3. Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 17 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących od dnia 1 stycznia 2020 r. stawek opłat za udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (M.P. z 2019 r. poz. 948)
 

Obwieszczenie określa nowe stawki opłat obowiązujących od dnia 1 stycznia 2020 r. za udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
 

Data: 4.10.2019

Status: opublikowano
 

4. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 6 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1829)

 

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. poz. 376 ze zm.) wprowadziła nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej budynku oraz części budynku. Zmiana dotyczy zniesienia obowiązku stosowania pieczęci przez osobę sporządzającą świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.
 

Data: 10.10.2019

Status: weszło w życie

Sprawdź: Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Propozycje zmian 2019
 

5. Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1924)
 

Ustawa określa zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy portów zewnętrznych, czyli portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki morskiej powstałych w wyniku zalądowienia przez przekształcenie akwenu w ląd. Akt prawny zawiera specyficzne mechanizmy, które mają na celu uproszczenie procedury i przyspieszenie realizacji strategicznych dla państwa inwestycji.
 

Status: weszła w życie

Aneta Malan-Wijata

 

Zobacz też: Zmiana pozwolenia na budowę

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.