Odpowiada inż. Anna Sas-Micuń – Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki.
Proszę o poradę dotyczącą sporządzania charakterystyki energetycznej.
Zaprojektowano wspólny garaż podziemny, na którym posadowiono trzy budynki. Dwa budynki biurowe i jeden budynek garażu nadziemnego otwartego. Garaż podziemny jest nieogrzewany. Garaż nadziemny – otwarty nieogrzewany – został wydzielony wrotami od garażu podziemnego.
Czy mogę charakterystykę energetyczną dla garażu otwartego wykonać jako oddzielne opracowanie, gdzie budynkiem referencyjnym jest budynek produkcyjny, czy też muszę wykonać charakterystykę energetyczną dla całości jako budynku na wspólnej płycie?
W celu interpretacji przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej, które są adresowane do budynku, zgodnie z pkt 10 w ust. 2 § 11 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. poz. 462 z późn. zm.), należałoby w pierwszej kolejności ustalić, czy projektowaną zabudowę można traktować jako trzy odrębne budynki, czy też mamy tu do czynienia z wyodrębnionymi czterema częściami budynku o jednolitych funkcjach użytkowych. Ustalenie takie powinno być dokonane, opierając się na definicji pojęcia „budynek”, o której mowa w pkt 2 art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.). Przez pojęcie „budynek” należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. Z powyższego wynika, że aby omawianą zabudowę uznać za trzy budynki, niezbędne jest spełnienie kryterium wydzielenia budynków, co w tym konkretnym przypadku projektowym nie ma miejsca. Mamy tu bowiem do czynienia z dwiema częściami budynku o funkcji biurowej oraz dwiema częściami o funkcji garażowej. W celu sporządzenia charakterystyki energetycznej takiego budynku należy wykonać sumaryczną charakterystykę energetyczną, na którą składają się cząstkowe charakterystyki poszczególnych jego części o jednolitej funkcji użytkowej.
Faktyczny zakres charakterystyki energetycznej budynku oraz jego poszczególnych wydzielonych części wynika ze stopnia skomplikowania części budynku, wyrażającego się w projektowanych rozwiązaniach konstrukcyjno-budowlanych i instalacyjnych. W myśl ustaleń § 11 ust. 2 pkt 10 rozporządzenia dotyczącego szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego charakterystyka energetyczna budynku powinna być opracowana zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U. poz. 1200 oraz z 2015 r. poz. 151). Oznacza to konieczność uwzględnienia m.in. ustaleń § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. poz. 376), z których wynika, że charakterystykę energetyczną projektowanego budynku lub części budynku wyznacza się metodą opartą na standardowym sposobie użytkowania budynku lub jego części (metodą obliczeniową) z uwzględnieniem m.in. postanowień pkt 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
Odpowiednio w myśl ustaleń § 11 ust. 2 pkt 10 rozporządzenia dotyczącego szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w zależności od potrzeb, tj. w zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych i instalacyjnych, charakterystyka energetyczna budynku powinna określać:
a) bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz urządzeń zużywających inne rodzaje energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z wydzieleniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych związanych z przeznaczeniem budynku;
b) w przypadku budynku wyposażonego w instalacje ogrzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne lub chłodnicze – właściwości cieplne przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót,
a także przegród przezroczystych i innych;
c) parametry sprawności energetycznej instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych oraz innych urządzeń mających wpływ na gospodarkę energetyczną budynku;
d) dane wykazujące, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno-budowlanych.
Reasumując, tak zaprojektowany garaż otwarty nie może być potraktowany jako odrębny budynek i potraktowany jako przykład budynku produkcyjnego, w rozumieniu pkt 14 § 2 rozporządzenia dotyczącego metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku. Charakterystyka energetyczna powinna być określona dla całości zamierzenia projektowego w sposób tu opisany.