Zakończenie IV edycji konkursu na najbardziej efektywną gminę w Polsce

24.04.2012

19 kwietnia w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom IV edycji „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”. Organizatorem Konkursu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A.).

Gości powitał Zbigniew Szpak, prezes Zarządu KAPE S.A. Ceremonię otworzyli: Mieczysław Kasprzak, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Maciej Bando, wiceprezes URE. W uroczystości uczestniczyli także: Thomas Østrup Møller, Ambasador Królestwa Danii, senator Andrzej Kawecki oraz Jan Wiater, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Konkurs przeprowadzony został dzięki współpracy z Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Środowiska, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, Ambasadą Królestwa Danii, Ambasadą Brytyjską, Związkiem Miast Polskich (patroni honorowi). Partnerem głównym konkursu jest Saint Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.(marka Isover). Pozostali partnerzy to: PKP Energetyka S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego S.A. oraz Stowarzyszenie Polskich Energetyków.

Patronat medialny nad konkursem objęli: „Dziennik Gazeta Prawna”, miesięczniki: „Przegląd Komunalny”, „Czysta Energia” , portal Komunalny.pl, miesięcznik „Nowy Przemysł” i portale: wnp.pl i samorządowy, dwutygodnik „Gazeta Samorządu i Administracji” oraz tygodnik „Wspólnota”.

 

 

W ramach konkursu ocenie poddane zostały oszczędności w zużyciu energii w 2011 roku w stosunku do 2 lat poprzednich w budynkach użyteczności publicznej znajdujących się na terenie gminy oraz uzyskane w wyniku podjętych przedsięwzięć energooszczędnych na rzecz społeczności lokalnej (np. energooszczędne oświetlenie uliczne, modernizacja systemu ciepłowniczego, ekologiczny transport publiczny).

Zgodnie z regulaminem IV edycji konkurs skierowany był do samorządów z terenu całej Polski i mogły w nim wziąć udział: gminy miejskie, gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta na prawach powiatu.

Do konkursu zgłosiło się 42 gminy, wymaganą dokumentację złożyło 28 gmin. Złożone przez gminy dokumenty zostały ocenione przez jury w trzech kategoriach w zależności od liczby mieszkańców.  W konkursie wzięły udział następujące gminy:

Gminy do 30 000 mieszkańców

Gmina

Województwo

Boćki

podlaskie

Borek Wlkp.

wielkopolskie

Borzęcin

małopolskie

Czerniejewo

wielkopolskie

Czersk

pomorskie

Dębowiec

podkarpackie

Drawsko Pomorskie

zachodniopomorskie

Głogów Małopolski

podkarpackie

Grzmiąca

zachodniopomorskie

Karlino

zachodniopomorskie

Kleczew

wielkopolskie

Ksawerów

łódzkie

Krzywda

lubelskie

Łapsze Niżne

małopolskie

Nowa Słupia

świętokrzyskie

Orneta

warmińsko-mazurskie

Ornontowice

śląskie

Płońsk

mazowieckie

Pokój

opolskie

Polkowice

dolnośląskie

Radzionków

śląskie

Stoszowice

dolnośląskie

Tuchomie

pomorskie

Ustronie Morskie

zachodniopomorskie

Warta Bolesławiecka

dolnośląskie

Wyry

śląskie

 

 

Gminy od 30 000 do 100 000 mieszkańców

Gmina

Województwo

Czeladź

śląskie

Ełk

warmińsko-mazurskie

Grodzisk Mazowiecki

mazowieckie

Jelenia Góra

dolnośląskie

Piekary Śląskie

śląskie

Polkowice

dolnośląskie

Sopot

pomorskie

Śrem

wielkopolskie

 

Gminy powyżej 100 000 mieszkańców

Gmina

Województwo

Bielsko Biała

śląskie

Gdynia

pomorskie

Gliwice

śląskie

Grudziądz

kujawsko-pomorskie

Katowice

śląskie

Poznań

wielkopolskie

Rybnik

śląskie

Toruń

kujawsko-pomorskie

Warszawa

mazowieckie

 

 

Novum w IV edycji konkursu był liczniejszy niż w poprzednich edycjach udział dużych miast, powyżej 500 tys. mieszkańców oraz zgłoszenie po raz pierwszy do konkursu ekologicznych rozwiązań w transporcie publicznym.

Zgodnie z regulaminem jury konkursu przyznało następujące regulaminowe nagrody pieniężne o wartości 10 000 z każda:

w kategorii „Gmina do 30.000 mieszkańców”

gmina Czersk (woj. Pomorskie)  za uzyskany 75% poziom oszczędności uzyskany w wyniku termomodernizacji budynku szkoły oraz  zainstalowaniu  pompy ciepła

w kategorii „Gmina powyżej 30.000 mieszkańców do 100.000 mieszkańców”

gmina Piekary Śląskie (woj. Śląskie) za uzyskany  44% poziom oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji 3 budynków szkolnych oraz zamiany kotła węglowego na gazowy

w kategorii „Gmina powyżej 100.000 mieszkańców”

gmina Gdynia (woj. Pomorskie) za uzyskany 41% poziom oszczędności uzyskanych w wyniku termomodernizacji 6 budynków szkolnych oraz zakupu i eksploatacji trolejbusów z energooszczędnym napędem oraz autobusów zasilanych gazem ziemnym  (poziom oszczędności nie uwzględnia zmniejszenia ilości paliwa eksploatowanych ekologicznych autobusów)

 

Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani statuetkami i dyplomami.

Poza nagrodami regulaminowymi partnerzy konkursu przyznali uczestniczącym w IV edycji Konkursu gminom następujące nagrody specjalne:

– nagroda specjalna ufundowana przez Saint Gobain Construction Products Polska Sp.z o.o. (marka Isover) o wartości 10 000 zł za najciekawszą formę promocji domów energooszczędnych

gmina Czersk

– nagrodaspecjalna ufundowana przez PKP Energetyka S.A. za najbardziej innowacyjnerozwiązania w oświetleniu – voucher o wartości 10 000 zł za usługę związaną z modernizacją oświetlenia drogowego, ulicznego, budynku itp.

gmina Nowa Słupia

– nagroda specjalna Ambasadora Wielkiej Brytanii – zaproszenie dla prezydenta/burmistrza zwycięskich gmin w trzech kategoriach (wraz z osobami towarzyszacymi) na przyjęcie wydawane przez Ambasadora w Warszawie w dniu 13 czerwca 2012 r. z okazji urodzin i 60-lecia panowania Królowej Brytyjskiej

gminy: Czersk, Piekary Śl., Gdynia

– nagroda rzeczowa ufundowana przez wydawnictwo Abrys Sp. z o.o. – roczna prenumerata kompletu czasopism

gminy: Czersk, Piekary Śl., Gdynia

 

Więcej na stronie: www.kape.gov.pl/konkursdlagmin

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in