Z cyklu „Zielona Łódź”

23.07.2008

Historyczna zabudowa – ratujmy naturalne zasoby architektury.
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich otacza opieką nie tylko przyrodę, ale także zabytkowe budowle. Szczególnej uwagi wymagają budynki drewniane a takich na terenie Parku liczącego 10747 ha nie brakuje.

Na terenie PKWŁ znajdują się liczne zabytki kultury, architektury i historii. Do najważniejszych z nich należą: dwór w Byszewach, drewniany kościół w Niesułkowie oraz kapliczki w lesie łagiewnickim.
Dwór w Byszewach (na zdjęciu) ma szczególne znaczenie historyczne, gdyż na początku XX w. przebywał w nim Jarosław Iwaszkiewicz. Ta pochodząca z XVIII wieku budowla powstała na murowanym planie wydłużonego prostokąta, z gankiem wspartym na czterech kolumnach, dachem krytym gontem na deskowaniu. Budynek otacza park, w którym znajdziemy 200 letnie dęby, buki i lipy. W celu ochrony terenu mającego nie tylko wartość estetyczno – przyrodniczą, ale i kulturową konieczne jest wprowadzenie i przestrzeganie zasad użytkowania i rekonstrukcji obszarów takich jak park w Byszewach. Ważna jest troska o stan zagospodarowania przestrzeni w otoczeniu zabytkowych obiektów.

Ochrony wymaga też zabytkowy kościół w Niesułkowie, budowla pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku. Jednonawowy kościół wzniesiony został na planie krzyża, w 1903 roku dobudowano do niego zakrystię i skarbczyk. Niezwykle ciekawe z architektonicznego punktu widzenia jest wnętrze świątyni, uwagę zwraca barokowy ołtarz oraz ambona. Na drewnianym stropie można podziwiać ujęte w barwnej polichromii sceny z Nowego Testamentu. Budowlę pokrywa dwuspadowy gontowy dach. Kościół był restaurowany w 1934 i 1948 roku.
Jednymi z najpopularniejszych obiektów historycznych na terenie KPWŁ są kapliczki św. Rocha i św. Antoniego. Kapliczki mieszczące się Lesie Łagiewnickim pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku. Dla wielu osób modrzewiowe budowle maja nie tylko wartość historyczną, ale i religijną.
Obie kaplice postawiono na uboczu, pośród zieleni i ciszy łagiewnickiego lasu.
– Pierwsza Św. Antoniego wybudowana została ok. 1676 r., zaś ta naprzeciw Św. Rocha z początku XVIII w. – mówi Dyrektor PKWŁ, Hieronim Andrzejewski.  W pierwszej z kaplic, oszalowanej, o konstrukcji zrębowej z sygnaturką na dachu gontowym znajduje się źródełko ujęte studzienką, wokół której zawsze pełno jest ludzi, ceniących sobie właściwości i smak wody z tego źródła – dodaje.
Wśród obiektów, które wymagają ochrony warto też wymienić Młyn nad Mrożycą w Dąbrówce Małej oraz zabytkowa wiejska architektura drewniana w Dąbrówce Dużej.
– Działaniem, które należy podjąć w celu zachowania tego typu dóbr kultury jest wzmożenie kontroli nad przedsięwzięciami budowlanymi na terenie PKWŁ – mówi Dyrektor Parku Hieronim Andrzejewski. Oznacza to zlikwidowanie samowoli budowlanej, przestrzeganie zasad estetyki i spójności z krajobrazem – dodaje.

Fot. Wikipedia

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in