XXVI Edycja Certyfikatów Dewelopera

05.03.2010

4 marca br. odbyła się uroczystość przyznania Certyfikatów Dewelopera, będących wyróżnieniem i rekomendacją dla wiodących firm z branży mieszkaniowej.

Elastyczność popytu i podaży nie tylko na rynku pierwotnym, ale przede wszystkim na rynku wtórnym, była przyczyną dość łagodnego przejścia całego rynku nieruchomości przez okres spowolnienia gospodarczego. Stworzony w czasach przemian ustrojowych mechanizm uwłaszczania mieszkań dał obywatelom możliwość swobodnego, zgodnego z ich najlepszym interesem dysponowania własnym zasobem mieszkaniowym, dzięki czemu nie doświadczyli oni tak boleśnie niekorzystnych zjawisk gospodarczych na rynku nieruchomości z okresu ostatnich dwóch lat – powiedział 4 marca podsekretarz stanu Piotr Styczeń. Tegorocznej gali towarzyszyła tradycyjnie organizowana przy tej okazji debata, podsumowująca miniony rok w budownictwie z punktu widzenia deweloperów, przedsiębiorców budowlanych i firm świadczących usługi na rzecz budownictwa mieszkaniowego.
 
 
W trakcie wystąpień zgłoszono szereg uwag, dotyczących obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Zwrócono przede wszystkim uwagę na fakt, że według wszelkich dostępnych badań i opracowań okres niekorzystnych zjawisk w budownictwie mieszkaniowym minął wraz z czwartym kwartałem 2009 roku. Podkreślono rosnącą liczbę inwestycji, wdrażanych do realizacji po okresie wyczekiwania na lepszą koniunkturę, zauważalną liberalizację polityki kredytowej prowadzonej przez banki w segmencie kredytów hipotecznych, jak też zdecydowanie wzrastającą ilość osób deklarujących chęć nabycia domu lub mieszkania w przeciągu najbliższych trzech lat. Przestrzegano jednak, że zaostrzenie rekomendacji kredytowych może się okazać przeszkodą w kontynuowaniu pozytywnego kierunku zmian. Oprócz uwag odnoszących się do bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, zgłoszono także propozycję stworzenia Kodeksu budowlanego, aktu prawnego obejmującego i upraszczającego wszelkie regulacje związane z planowaniem oraz prowadzeniem działalności budowlanej, którego konstrukcja oparta by była na zasadzie swobody prowadzenia tejże działalności w ramach restrykcyjnie przestrzeganego katalogu niezbędnych ograniczeń.
Spotkanie zakończyło się ceremonią przedłużeniu ważności certyfikatu na kolejne dwa lata dla dziewięciu firm, których jakość usług i rzetelność w obsłudze klienta zostały pozytywnie ocenione przez kapitułę certyfikatu. Tym samym liczba firm legitymujących się tym prestiżowym wyróżnieniem wynosi obecnie 35 przedsiębiorstw.

Źródło: MI

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in