Wyniki kontroli stanu technicznego…

04.09.2008

…placów  zabaw  i  gier,  przedszkoli  oraz  szkół  podstawowych.

SPRAWOZDANIE Z KONTROLI SPOSOBU UTRZYMANIA I STANU TECHNICZNEGO POZNAŃSKICH PLACÓW ZABAW I GIER

Do końca sierpnia br. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania przeprowadził dwie kompleksowe kontrole. Jedna z nich stanowiła kontynuację ubiegłorocznych kontroli stanu technicznego obiektów małej architektury, natomiast druga swym zakresem objęła przedszkola oraz szkoły podstawowe i była pierwszym etapem kontroli stanu technicznego budynków oświaty.
W roku 2007 skontrolowany został sposób utrzymania i stan techniczny 594 placów zabaw i gier. Ponieważ wyniki tej kontroli były złe (108 placów zabaw lub gier było w nieodpowiednim stanie technicznym) nie pozostało nic innego jak kontynuować działania zmierzające do wyegzekwowania (od właścicieli lub zarządców obiektów małej architektury) doprowadzenia placów zabaw i gier do stanu zapewniającego bezpieczeństwo ich użytkownikom.
W bieżącym roku, oprócz sprawdzenia sposobu wykonania ubiegłorocznych zaleceń PINB dla Miasta Poznania, skontrolowana została największa grupa placów zabaw i gier – w przedszkolach i szkołach podstawowych.  Z 106 protokółów przeglądów stanu technicznego, nadesłanych przez dyrektorów jednostek oświatowych wynikało, że w skład 12 placów zabaw lub gier wchodzą obiekty będące w złym stanie technicznym, a tym samym wymagają natychmiastowej naprawy. Wszystkie te obiekty zostały już naprawione. Największą wiedzę na temat stanu technicznego placów zabaw i gier dały jednak kontrole bezpośrednie. Skontrolowano w ten sposób 31 placów zabaw i gier – znajdujących się w przedszkolach i szkołach podstawowych. W jednym przedszkolu i w dwóch szkołach podstawowych stan techniczny obiektów tworzących takie place oceniony został jako nieodpowiedni i w konsekwencji wszczęto postępowania administracyjne w celu wyegzekwowania ich naprawy. Wyniki tegorocznych kontroli stanu technicznego placów zabaw i gier były jednak zdecydowanie lepsze od wyników ubiegłorocznych. Zarządcy nie ograniczyli się do zdemontowania obiektów niesprawnych technicznie bądź naprawy uszkodzonych, ale w większości przypadków zadbali również o estetykę placów zabaw i gier, a także zamontowali wiele nowych obiektów i urządzeń.   
          Tegoroczna kontrola stanu technicznego budynków w których znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe była pierwszym etapem kontroli budynków oświaty. Skontrolowano 20 budynków w których mieszczą się przedszkola i 11 w których mieszczą się szkoły podstawowe. Celem tej kontroli, podobnie jak w przypadku kontroli placów zabaw i gier, było sprawdzenie czy stan techniczny budynków oświaty nie zagraża bezpieczeństwu ich użytkowników. Spośród 31 skontrolowanych budynków:
– 2 były w bardzo dobrym stanie technicznym,
– 22 były w dobrym lub dostatecznym stanie technicznym,
– 7 było w nieodpowiednim stanie technicznym.
W odniesieniu do 7 budynków, których stan techniczny oceniono jako nieodpowiedni – ich naprawę wyegzekwujemy w trybie nakazów administracyjnych, natomiast budynki w których usterek było mniej lub miały mniejsze znaczenie dla użytkowników skontrolowane zostaną raz jeszcze po to, aby sprawdzić czy usterki te usunięto. W kontekście mankamentów technicznych, które stwierdzono podczas kontroli optymizmem napawa fakt, że niezwłocznie po zakończonych kontrolach do Inspektoratu zaczęły napływać informacje o przystąpieniu do remontów lub usuwaniu usterek. Świadczy to o poważnym potraktowaniu wyników kontroli i dostrzeżeniu nieprawidłowości, których usunięcie zapewni bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom przedszkoli i szkół podstawowych. Termin kontroli nie był przypadkowy. PINB zależało, aby wskazówki i zalecenia wykonano jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Źródło (tekst): Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in