Woda dla miast

22.03.2011

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Statystyczny Polak zużywa w ciągu doby o 50 litrów wody więcej niż mieszkaniec Europy Zachodniej. W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem: „Woda dla miast”.

Bardzo poważne problemy to: rosnące zapotrzebowanie miast na wodę i usługi sanitarne, zwiększenie zanieczyszczenia wody pochodzącego ze zrzutów ścieków, zmiany klimatyczne i związane z tym ryzyko zmian w środowisku wodnym, nadmierna eksploatacja dostępnych zasobów wodnych.

Według ekspertów z ONZ współczesne nowoczesne technologie uzdatniania wody pozwalają na wykorzystanie istniejących zasobów wodnych, nawet w przypadku ich znacznego zanieczyszczenia, co umożliwi zaspokojenia potrzeb ludności w każdym kraju na wodę pitną.
W miastach zużycie wody jest najwieksze. Według danych GUS najwięcej wody zużywają rocznie mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski – ponad 35 m3 na osobę. Najmniej w przeliczeniu na 1 mieszkańca wykorzystuje się na Podkarpaciu – 22 m3 wody.

Warto zastanowić się np. nad stosowaniem baterii bezdotykowych., w Skandynawii takie rozwiązania to standardowe wyposażenie łazienek. W Polsce rośnie rynek baterii bezdotykowych. To bardzo ekologiczne baterie. Woda płynie z kranu tylko wówczas, gdy przysunie się dłoń. W porównaniu z klasyczną baterią jednouchwytową oszczędność wody wynosi ponad połowę.

Zdjęcie: Archiwum firmy Oras.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in