Tunel pod Rzeszowem

06.02.2023

Tunel pod Rzeszowem o długości 2,2 km powstaje w ramach budowy S19 Rzeszów Południe–Babica. Wydrąży go maszyna TBM „Karpatka”.

 

Tunel pod Rzeszowem

 

Tunel pod Rzeszowem będzie mieć długość 2,2 km. Ostatnie elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica, dotarły już na plac budowy w Babicy. Po złożeniu maszyna będzie ważyła 4000 t i osiągnie 112 m długości. Tarcza drążąca „Karpatki” – bo taką nazwę wybrali dla maszyny w głosowaniu internauci – ma rekordowe 15,2 m.

Składanie elementów maszyny w segmenty ułatwią specjalne żurawie gąsienicowe o udźwigu od 300 do 650 t. Rekordowo długi tunel pod Rzeszowem wykonywany będzie w najnowocześniejszej dostępnej technologii, czyli przy użyciu sprzętu TBM, a nie metodą górniczą. Pozwala to na wykonanie prac szybciej i znacznie bezpieczniej.

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción.

– Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica jest najbardziej zaawansowanym zadaniem, które realizujemy dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Skala budowy, technologia, know-how i specjalistyczny sprzęt TBM są nieporównywalne z większością inwestycji projektowanych i realizowanych obecnie w Polsce – mówi Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa.

Na całej długości tunelu drogowego znajdą się 32 punkty alarmowe, 28 nisz ratunkowych oraz 28 hydrantów. Tunel zostanie wyposażony w wentylację poprzeczną. Dopływ świeżego powietrza będzie zapewniony od dołu na całej długości tunelu, a odprowadzanie zużytego powietrza będzie się odbywało specjalnymi portalami.

W ramach inwestycji oprócz tunelu powstanie również 6 estakad, 2 wiadukty, bezkolizyjny przejazd w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz przejazd pod trasą S19. Na odcinku od Rzeszowa do Babicy wybudowane będą 3 przejścia dla zwierząt.

 

Przeczytaj też:

S19 Rzeszów Południe–Babica w budowie

Tunel na Zakopiance otwarty

Tunel drogowy w ciągu drogi ekspresowej S2 na odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in