Transport materiałów – nie takie proste jak myślisz

24.06.2013

Wciągarki linowe, zwane też transporterami materiałów, to sprzęt stosowany masowo przy prowadzeniu prac budowlanych, kryciu i renowacji dachów. Ponieważ jego konstrukcja jest bardzo prosta, duża liczba wykonawców traktuje je jako „zaawansowaną technologicznie drabinę” i nie widzi konieczności ani potrzeby pozyskania dopuszczeń Urzędu Dozoru Technicznego. A taki obowiązek istnieje. Dla tych, którzy zastanawiają się nad zasadnością takiego nadzoru, podać można proste wyjaśnienie. Wciągarka może i jest prostą konstrukcją, ale jej bezpieczne funkcjonowanie zależne jest od prawidłowego montażu, przy użyciu pełnego kompletu elementów składających się na to urządzenie. Te elementy muszą być w dobrym stanie technicznym.

Jak to wygląda w praktyce?

Liny za pomocą których wciągany jest materiał są często przetarte i w każdej chwili grożą zerwaniem. Ponieważ maszyny są wożone przez wykonawców od obiektu do obiektu, często zdarza się, że część elementów ginie. Żeby korzystać z urządzenia wykonawcy dorabiają na własną rękę części lub stosują własne innowacje w myśl zasady „Polak potrafi”. Maszyna funkcjonuje, praca wre. Do czasu. Do pierwszego wypadku.

 

 

Ja powinno być?

Każda maszyna powinna przejść odbiór techniczny, przeprowadzony przez pracownika Urzędu Dozoru Technicznego, na bazie którego wydawana jest książka dozorowa. Sprawdzana jest kompatybilność poszczególnych elementów, nośność i ogólny stan techniczny urządzenia.

Co trzy miesiące przeprowadzane są przeglądy konserwatorskie, wykonywane przez przeszkolonych w tym celu serwisantów, którzy posiadają uprawnienia konserwatorskie. Cramo jest obecnie jedyną wypożyczalnią sprzętu budowlanego, której wciągarki mają dopuszczenie UDT. W większości są to wciągarki sięgające 16 m wysokości (plus załamanie na dach) o udźwigu do 250 kg.

 

 

Po co to wszystko?

Nadzór techniczny i bezpieczeństwo pracy to część filozofii działania wypożyczalni maszyn budowlanych Cramo. Pomimo ostrej walki cenowej, nacisków ze strony konkurencji i konieczności optymalizacji kosztów, bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Taka postawa wpisuje się w szerszy kontekst odpowiedzialności przedsiębiorców za kształtowanie standardów rynkowych. Od lat zajmujemy się edukacją rynku w zakresie wdrażania nowoczesnej technologii w procesie budowlano-montażowym. Byliśmy jedną z pierwszych firm wynajmujących podesty ruchome, obecnie szkolimy już kolejne pokolenie budowlańców, ucząc jak pracować bezpiecznie na wysokości. W krakowskim oddziale przy ulicy Biskupińskiej można wziąć udział w takim szkoleniu, zakończonym egzaminem przeprowadzanym przez pracownika UDT, na bazie którego otrzymuje się uprawnienia operatorskie.
 

 

 

Szanuj życie

Od roku 2011 Cramo jest oficjalnym parterem kampanii „Szanuj życie”, organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wraz z takimi firmami, jak Skanska, Warbud czy Budimex, aktywnie promujemy bezpieczeństwo na budowie.

Oddajmy głos Państwowej Inspekcji Pracy, cytując za oficjalną stroną kampanii : www.bezupadku.pl:

107 pracowników w 2012 roku straciło życie na placu budowy. Setki osób zostało trwale okaleczonych. (…) Budownictwo jest branżą, gdzie zagrożenia wypadkowe są szczególnie duże, a skala naruszeń przepisów bhp jest bardzo wysoka. Szczególnie podczas pracy na wysokości inspektorzy pracy stwierdzają najwięcej nieprawidłowości. Najczęściej wynikają one z: szybkiego tempa narzucanego terminami zakończenia inwestycji, nieuwzględniania w harmonogramie robót budowlanych prac zabezpieczających, ignorowania przejściowych zagrożeń, które znikną wraz z zakończeniem danego etapu prac, tolerowania przez kierowników budowy odstępstw od przepisów, zatrudniania osób bez wymaganych kwalifikacji i fachowego przygotowania do wykonywanych zadań, braku lub niewłaściwie przeprowadzonych wstępnych szkoleń bhp, w tym instruktażu stanowiskowego.
Zadaniem tegorocznej kampanii społecznej PIP jest upowszechnianie wzorca „robotnika-profesjonalisty”, który pracuje fachowo i rzetelnie, ale również bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Stąd też hasło firmujące kampanię: „Szanuj życie! Profesjonaliści pracują bezpiecznie”.

 

 

Konkludując

Bez względu na to, jak bezwzględnie konkurują miedzy sobą firmy budowlane, nie wolno iść na kompromisy tam, gdzie gra idzie o ludzkie zdrowie i życie. Wypadki na budowie należą do kategorii zdarzeń „nieodwracalne” i hasło „mądry Polak po szkodzie” nie ma tu zastosowania.
Często zapominamy o tym w ferworze walki. Tego nam robić nie wolno.

 

 

Cramo to jedna z największych i najdłużej istniejących na polskim rynku wypożyczalni sprzętu budowlanego. Firma należy do europejskiej Grupy CRAMO. W Polsce działa od 1996 roku. Oferta Cramo obejmuje: ciężkie maszyny konstrukcyjne, maszyny i drobny sprzęt budowlany, sprzęt do robót wysokościowych oraz kontenery biurowe i magazynowe. Spółka ma 18 oddziałów na terenie całej Polski. Grupa CRAMO, notowana na giełdzie w Helsinkach, ma w Europie 380 oddziałów w 15 krajach, zatrudnia 2550 pracowników. W roku 2012 sprzedaż skonsolidowana Grupy wyniosła 690 mln EUR. Więcej na www.cramo.com

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in