Szpalery drzew zamiast ekranów akustycznych?

09.11.2012

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej planuje zmiany w rozporządzeniu dotyczącym  „warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie” .

Ministerstwo chce uchylić paragrafy  179 i 180 tego rozporządzenia. Obecnie brzmią one następująco:

§ 179. Za podstawowe urządzenia ochrony obiektów i obszarów przed hałasem uważa się ekrany akustyczne.

§ 180. Za podstawowe urządzenia ochrony obiektów przed wibracjami uważa się ekrany przeciwwibracyjne oraz konstrukcje przeciwwibracyjne.

Ministerstwo uzasadnia swoje stanowisko istnieniem innych  możliwości ochrony akustycznej i przeciwwibracyjnej jak: wały ziemne, pasy zieleni, zadrzewienia i zakrzewienia lub usytuowanie drogi w wykopie.

Zdaniem resortu w ostatnim czasie przy projektowaniu i realizacji nowych inwestycji można często zaobserwować  sprzeciw mieszkańców i przedsiębiorców przeciwko budowie ekranów.

Producenci ekranów akustycznych uważają, że zmiany przepisów nie dadzą budowlańcom istotnych oszczędności, a hałas będzie bardziej uciążliwy dla mieszkańców budynków znajdujących się blisko ruchliwych dróg.

Źródło: wnp.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.