Szkolenie sędziów i rzeczników

21.12.2015

25-26 listopada br. odbyło się szkolenie członków Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz Krajowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej wraz z okręgowymi rzecznikami odpowiedzialności zawodowej i członkami okręgowych sądów dyscyplinarnych.

Szkolenie to miało głównie na celu omówienie problemów związanych z orzecznictwem dyscyplinarnym oraz z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Pełniąc funkcje rzeczników i sędziów, egzekwujecie Państwo od naszych koleżanek i kolegów przestrzeganie „Kodeksu zasad etyki zawodowej członków PIIB”. Nie jest to wdzięczna praca, jednak niezmiernie ważna. Dzięki takim działaniom, ranga naszego zawodu inżyniera budownictwa może być duża – powiedział Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB, uczestniczący w spotkaniu.

Prezes PIIB podkreślił, że wykonywanie zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód inżyniera budownictwa, to nie tylko przywilej, ale także zobowiązanie. Praca inżynierów budownictwa ma gwarantować poczucie bezpieczeństwa całemu społeczeństwu. Bardzo ważne jest dbanie o wysoką jakość właśnie tej pracy i przestrzeganie zasad etyki zawodowej. A.R. Dobrucki zauważył, że nie może mieć miejsca źle pojęte koleżeństwo w przypadku, kiedy któryś z naszych członków nie przestrzega zasad etyki zawodowej. Prezes PIIB zasygnalizował także, że podczas przyszłorocznego Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB delegaci będą dyskutować również na temat: Co przeszkadza, a co pomaga w pracy inżyniera budownictwa?, podkreślając, że uwagi i doświadczenie zarówno rzeczników odpowiedzialności zawodowej, jak i sędziów na pewno będą miały duże znaczenie.

 

 

Gilbert Okulicz-Kozaryn, przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego, oraz Waldemar Szleper, Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, zaznaczali w swoich wypowiedziach, jak ważne jest to, aby osoby oceniające działania swoich koleżanek i kolegów wyposażone były w jak najlepszą wiedzę prawną i zawodową oraz reprezentowały wysoki poziom etyczny i moralny. Służyć temu mają przeprowadzane szkolenia i warsztaty.

Tegoroczne szkolenie prowadzili mec. Jolanta Szewczyk i mec. Krzysztof Zając. Na podstawie dotychczasowych spraw wpływających do sądów dyscyplinarnych i rzeczników odpowiedzialności zawodowej mecenasi omawiali problemy związane z orzecznictwem dyscyplinarnym i z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

 

 

Dyskutowano o zakresie czynności zawodowych inżyniera, pełnieniu funkcji kierownika budowy czy też o sprawach proceduralnych dotyczących postępowania dowodowego i wyjaśniającego. Mecenas K. Zając zwrócił uwagę, że od pewnego czasu spotkać się można z sytuacjami, kiedy samodzielne funkcje techniczne w budownictwie wykonywane są przez osoby posiadające sfałszowane uprawnienia budowlane. Podkreślił, że tego typu sprawy powinny być kierowane przez okręgowe izby do prokuratury.

O sprawowaniu funkcji rzecznika odpowiedzialności zawodowej i obowiązkach wiążących się z tym mówiła mec. J. Szewczyk. Mecenas wskazała także na obowiązki uczestników procesu budowlanego i omówiła, za co każdy z nich odpowiada.

W czasie szkolenia jego uczestnicy mogli wyjaśnić wszystkie swoje problemy oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in