Szkolenie sędziów i rzeczników

08.05.2017

W Kazimierzu Dolnym 20 i 21 kwietnia br. odbyła się narada szkoleniowa przewodniczących okręgowych sądów dyscyplinarnych okręgowych izb inżynierów budownictwa, okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej OIIB – koordynatorów, radców prawnych i osób obsługujących prace w tych organach, członków Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz Krajowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej.

W naradzie wziął także udział Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Prezes zabierając głos krótko opisał stan prac nad modernizacją budynku nowej siedziby izby w Warszawie. Odniósł się również do przygotowywanych zmian w ustawie o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa. Planowana jest likwidacja trybu odpowiedzialności zawodowej i pozostawienie tylko trybu postępowania dyscyplinarnego. Rozszerzony ma być katalog kar możliwych do stosowania. Nowa ustawa prawdopodobnie obowiązywałaby od połowy 2018 r.

 

 

Naradę szkoleniową prowadzili mec. Krzysztof Zając i mec. Jolanta Szewczyk. Omówili istotne problemy pojawiające się we współpracy między organami krajowymi i okręgowymi, podkreślając przy tym konieczność respektowania przez organy I instancji wytycznych otrzymywanych w konkretnych sprawach od organów II instancji. Jolanta Szewczyk zaznaczyła, że prawo jasno wskazuje kompetencje sądów i rzeczników, a bez siebie nawzajem nie mogą oni funkcjonować. Prawnicy zwracali uwagę na te aspekty współpracy, które mogą usprawniać współdziałanie organów i przyspieszać załatwianie spraw. Mecenas Zając omówił liczne zmiany prawne, niektóre rewolucyjne, w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa). Nowelizacja Kpa wejdzie w życie już 1 czerwca 2017 r. Zakłada ona m.in. wprowadzenie: instytucji mediacji, milczącego załatwiania sprawy, ponagleń w sytuacji bezczynności organu bądź przewlekłości prowadzenia postępowania, doręczenie podmiotom publicznym dokumentacji drogą elektroniczną. (Szczegółowe omówienie zmian w Kpa znajdzie się na stronie www.piib.org.pl.)

 

Krystyna Wiśniewska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.