Stowarzyszenia popierają PIIB

21.01.2010

Przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych, zrzeszających inżynierów i techników budownictwa, poparli stanowisko Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, dotyczące nadawania uprawnień budowlanych technikom w ograniczonym zakresie. Opowiadają się za zmianami w ustawie „Prawo budowlane”, umożliwiającymi realizację tego postulatu.

Podczas dorocznego spotkania Prezydium Krajowej Rady PIIB z przewodniczącymi stowarzyszeń naukowo-technicznych, zrzeszających inżynierów i techników, dyskutowano o podnoszeniu kwalifikacji inżynierów i techników budownictwa oraz nadawaniu uprawnień budowlanych technikom. Profesor Zbigniew Grabowski, prezes Krajowej Rady PIIB, przedstawił w swoim wystąpieniu obecną sytuację w samorządzie inżynierów budownictwa oraz odniósł się do czekających w przyszłym roku wyborów w inżynierskim samorządzie. Zaakcentował także, że poziom i rozwój budownictwa w znacznym stopniu uzależniony jest od profesjonalizmu jego kadr. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwy poziom edukacji na wyższych uczelniach oraz ustawiczne kształcenie inżynierów i podnoszenie ich wiedzy.
Ważnym tematem podjętym przez prezesa było przedstawienie stanowiska PIIB i PZITB w sprawie nadawania uprawnień wykonawczych technikom. Problem ten dokładnie omówił Wiktor Piwkowski, przewodniczący Zarządu Głównego PZITB. Piwkowski podkreślił, że na krajowym rynku budowlanym odczuwa się dotkliwy brak fachowców. Zauważył, że technicy posiadający uprawnienia do wykonawstwa mogliby kierować mniejszymi budowani, co pozwoliłoby znacznie złagodzić braki kadry technicznej. Taka sytuacja zwiększyłaby aktywność mniejszych i średnich firm budowlanych, funkcjonujących na polskim rynku.
 
 
Przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych uczestniczący w spotkaniu poparli jednolite stanowisko PIIB i PZITB skierowane do Ministerstwa Infrastruktury.
Takie rozwiązanie jest słuszne i jak najbardziej na czasie, gdyż dotkliwie brakuje średniego personelu technicznego – podkreślał Jerzy Barglik, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Przedstawiciele stowarzyszeń poprali także stanowisko PIIB dotyczące ustawicznego kształcenia inżynierów. Prof. Wojciech Radomski przedstawił wnioski z obrad 55. Konferencji Naukowej w Krynicy. Stwierdził, że w wielu krajach świata istnieje obowiązek ustawicznego kształcenia inżynierów. W Polsce należałoby stworzyć od podstaw system obligatoryjnego podnoszenia kwalifikacji przez inżynierów budownictwa.
Kształcenie ustawiczne jest wręcz nieodzowne – mówił Jerzy Pszczoła, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. – Istnieje także potrzeba skutecznego egzekwowania obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez inżynierów budownictwa.
Wszyscy zebrani, podczas spotkania 9 grudnia, byli zgodni co do tego, że technikom należy nadawać uprawnienia w ograniczonym zakresie oraz systematycznie podnosić kwalifikacje zawodowe.
 
Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in