Spotkanie z przedstawicielami Kongresu Budownictwa

01.10.2008

Chcemy stworzyć całościowy szkielet prawny dla bardziej efektywnego programowania, planowania i realizacji inwestycji – powiedział Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, otwierając 30 września br. posiedzenie Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Budownictwa.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w Kongresie Budownictwa dyskutowali nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. W dyskusji nad projektem głos zabrali m.in. Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Wiktor Piwkowski, Wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Andrzej Roch Dobrucki, Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski, Przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Adam Kowalewski oraz Aleksander Krupa z Izby Projektowania Budowlanego. Najważniejsze opinie krytyczne, do których w drugiej części spotkania szczegółowo odnosił się Wiceminister O. Dziekoński, dotyczyły nieuwzględnienia części uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych w projekcie nowelizacji. Wiceminister wyjaśnił, że większość postulowanych zmian została zawarta w projekcie ustawy po dokonaniu analizy uwag zgłoszonych podczas szerokich konsultacji społecznych z przedstawicielami sektora budowlanego, izb budowlanych, samorządu terytorialnego i administracji, jakie odbyły się w 16 miastach wojewódzkich.

Efektem konsultacji jest między innymi rezygnacja z wprowadzenia do ustawy Prawo budowlane pojęcia wykonawcy. Dodał, że postulowana przez środowisko kwestia certyfikacji programów komputerowych do wykonywania obliczeń inżynierskich powinna być rozstrzygana na poziomie środowiska zawodowego. Wiceminister zaznaczył jednak, że odniesienie się do uwag nie zawsze oznacza ich uwzględnienie.
Kongres przyjął oświadczenie, dotyczące m.in. krytycznego stanowiska wobec niskiego poziomu wydatków na sferę mieszkaniową w projekcie przyszłorocznego budżetu. Przewodniczący Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Roman Nowicki zaapelował do parlamentarzystów o zwiększenie wydatków na ten cel i przygotowanie ustawy o narodowym programie rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
Odnosząc się do tych postulatów Wiceminister O. Dziekoński podkreślił: są nam potrzebne nie kolejne programy, ale konkretne propozycje rozwiązań. Konieczne jest zaproponowanie zestawu praktycznych działań instytucjonalnych i instrumentalnych, abyśmy mogli prowadzić politykę mieszkaniową. Dlatego też rozpoczęliśmy prace nad tzw. drugim pakietem ustaw na rzecz zintegrowanego budownictwa mieszkaniowego, którego założenia przedstawimy na początku przyszłego roku.
Kongres został zorganizowany przez około dwadzieścia organizacji pozarządowych budownictwa, reprezentujących samorządy gospodarcze i pracownicze, związki zawodowe działające w budownictwie, pracodawców, deweloperów, architektów i urbanistów.

 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in