Rozwiązania dla hydrotechniki

27.02.2018

14 lutego w Szczecińskim hotelu Atrium miało miejsce spotkanie pod hasłem Razem dla hydrotechniki, które w ramach grupy Soletanche Frayssinet zrealizowały trzy firmy: Soletanche Polska, Menard Polska oraz Freyssinet Polska.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży hydrotechnicznej powstała idea spotkania, którego celem była wymiana doświadczeń i potrzeb w zakresie realizacji obiektów hydrotechnicznych.

Spotkanie przebiegało w 3 blokach.

Jako pierwszy o doświadczeniach w zakresie budowy obiektów inżynierskich na styku lodu i wody opowiedział Tomasz Tomczak, kierownik projektu w Soletanche Polska. Wystąpienie opierało się na prezentacji technologii Soletanche Bachy w kontekście konkretnych realizacji hydrotechnicznych na całym świecie. Tomczak w swym wystąpieniu skupił się na przedstawieniu realizacji nabrzeży portowych wykonywanych przez Soletanche na całym świecie. Na przykładzie portu w Kotonu (BENIN – Afryka) wyjaśnił, w jakiś sposób firma dokonuje optymalizacji na projekcie zamawiającego. Przedstawił także technologię ścian szczelinowych zastosowanych w tym nabrzeżu. Następnie na przykładzie portu w Lomé (TOGO – Afryka) zaprezentował najczęstsze rozwiązanie konstrukcji nabrzeża na ściance szczelnej kombinowanej. Kolejnym przykładem były trudne warunki gruntowe w porcie w Seté (Francja – Europa), które zdeterminowały Soletanche do zastosowania innowacyjnego rozwiązania, połączenia technologii ścian szczelinowych z palami rurowymi. W porcie Buenaventura (Kolumbia – Ameryka Południowa) konstrukcja nabrzeża została wykonana z żelbetowych elementów prefabrykowanych posadowionych na palach rurowych. Wystąpienie zakończył flagowy projekt Soletanche Polska – wykonanie suchego wykopu pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Było to rekordowe betonowanie podwodne korka, które trwało nieprzerwanie 7 dób. Do chwili obecnej jest to jedyna tego typu realizacja w Polsce na tak dużą skalę oraz jedna z największych na świecie.

 

 

W kolejnym bloku w imieniu Menard Polska wypowiedział się Krystian Binder, dyrektor Działu Północ. Przybliżył uczestnikom spotkania nowoczesne rozwiązania w zakresie prac geotechnicznych i hydrotechnicznych. Dostępne technologie wzmacniania podłoża przedstawiono na konkretnych przykładach. Ponadto opowiedział o problemie zanieczyszczenia gruntu oraz konieczności jego remediacji w świetle obowiązujących przepisów.

Spotkanie zamknęła reprezentująca Freyssinet Polska Violetta Drukała-Ptak, ekspert w zakresie realizacji konstrukcji mostowych oraz manager ds. komunikacji. Przedstawiła możliwości zastosowania konstrukcji oporowych z gruntu zbrojonego Terre Armee® w środowisku wodnym. Przedstawione przykłady zastosowań poparte zostały referencjami z realizacji, jakie miały miejsce w wielu miejscach na świecie.

Seminarium to było nie tylko prezentacją możliwości projektowych i wykonawczych firm z grupy Soletanche – Freyssinet, ale również okazją do spotkania ludzi zaangażowanych w zagadnienia hydrotechniczne i geotechniczne w lokalnym środowisku branżowym oraz umożliwiło nawiązanie nowych kontaktów i wymianę doświadczeń.

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.